Minél magasabb vagy nagyobb testsúlyú valaki, az alapanyagcseréje annál több kalóriát igényel. Egy személy BMR mutatója az alábbi paraméterek függvénye: az illető neme, testsúlya, kora és magassága. A BMR számítására számos képlet terjedt el. A számoldki.hu a nemzetközileg leginkább elfogadott Mifflin-St. Jeor módszertanát követi.
Atkins diéta: Évtizedek óta hódító diéta, melynek lényege, hogy visszaszorítja az étrendben a szénhidrátok fogyasztását, mellette pedig korlátlan proteinbevitelt engedélyez. Az Atkins diéta alkalmazásakor a cukor, kenyér, rizs, burgonya, és tésztafélék mellőzése mellett gyakorlatilag bármennyi magas fehérjetartalmú ételt fogyaszthatunk, a szénhidrát megvonásával a szervezet pedig a szervezetben lerakódott zsírt égeti el. Szakértői vélemények szerint az Atkins diéta jelentős kockázatokat rejt.
Vércsoport diéta: Egy viszonylag újkeletű diétás módszer. A módszer lényege azon a vélekedésen alapul, mely szerint ugyanaz az étel másképp hat különböző emberekre, akiknek más és más a vércsoportjuk. Így az étrendünket a vércsoportunknak megfelelően kell összeállítanunk.
Makrobiotikus diéta: A görög macro (hosszú) és bios (élet) szavak összetételéből eredő makrobiotikus táplálkozás hosszú múltra tekint vissza. Lényege, hogy előnyben részesíti a bio termesztésű nyersanyagokat, a helyben termesztett zöldségeket, és kizárja az adalékanyagokkal dúsított élelmiszereket. Macrobiotikus élelmiszerek: gabona, zöldségek, halak, szója, tofu. Tiltott élelmiszerek: kenyér, húsok és tejtermékek.
Paleo (paleolit) diéta: Napjaink talán legtrendibb diétája, ellenére, hogy számos kritika éri. A paleolit étrend lényege, hogy vissza kell térnünk a paleolit korszak ősemberének táplálkozásához, aki gyűjtögetett, halászott, vadászott, ezért az általa fogyasztott táplálékok köre igen szűkös volt: sovány húsok, tojás, magok, gyümölcsök és zöldségek.
Szólj hozzá Te is!