Az eljárást Louis Pasteur fejlesztette ki 1862-ben.
A tejet, a pasztörizálási folyamata során felhevítik 71 Celsius fokra, és 15 másodperc hevítés után gyorsan visszahűtik. Ezzel a folyamattal pont annyi mikroorganizmus pusztul el, ami már biztonságossá teszi számunkra a tejfogyasztást, nem okoz fertőzést vagy betegségeket, és a tej minősége sem romlik.
Azok a betegek, akik laktózérzékenyek, nem képesek lebontani a tejtermékekben lévő cukrot, mert szervezetükben nem található meg vagy nagyon alacsony a laktáz enzim, ami a tejcukor lebontásáért lenne felelős.
A megemésztetlen tejcukor így a belekbe kerül, és ott gázképződést indukál, ami hasgörcsöket, hasmenést okoz. Számukra készülnek a laktózmentes termékek, de laktózbontó enzim tablettával is csökkenthetőek a tünetek. A laktózintolerancia lehet veleszületett vagy szerzett betegség is.
Napjainkban is gyakori, hogy a kozmetikumok alapja a tehéntej, de gyakran találkozhatunk kecsketejes szappanokkal, és kozmetikumokkal is.
A tej növeli a bőr védőrétegét a savakkal szemben, feszesít, fertőtlenítő hatása van, és visszaadja a természetes rugalmasságot.
Száraz bőrre alkalmazhatsz tejes-mézes fürdőt. Fáradt szemre kiváló a tejes-teás oldattal való borogatás. Korpás haj kezelésére pedig megoldást jelenthetnek a tej alapú samponok.
Szólj hozzá Te is!