A három szín (piros-fehér-zöld) már megjelent Mátyás korában is, de itt egységes nemzeti színekről vagy nemzeti lobogóról még nem beszélhetünk. Az 1848-as forradalomban vált egységes magyar jelképpé a trikolor zászló.
A magyar zászlóban a piros a vért, az életet jelképezi. A fehér a tisztaságra, a becsületességre hajaz, míg a zöld a reménységet és a természet közelségét ábrázolja a magyar lobogón.
A magyar zászló használatát, és annak pontos leírását az Alkotmány rögzíti. 2014. óta március 16-a a magyar zászló és a magyar címer hivatalos napja.
BoKa
Magyarországon az 1848-as forradalom idején vált „divatossá” a kokárda. A trikolór színeket tartalmazó kokárda-viselet azonban feszeget egy nagy kérdést. Mi a helyes színsorrend a kokárda viseléskor? A kokárdát belülről kifelé kell „olvasni’, vagyis a piros szín van legbelül, aztán a fehér, és kívül a zöld.
Mentségünkre legyen mondva, hogy Szendrey Júlia Petőfinek is fordított (belül zöld) kokárdát adott az 1848-49-es forradalom idején.
BoKa
Sokáig vitatott volt, hogy hány csillag „ragyogjon” a zászlón. Egyesek azt szerették volna, ha állandó a csillagok száma, míg más csoportok az uniós tagok számával azonosították be a csillagokat. A végső döntés azonban egy politikamentes csillagszám lett, ez pedig a 12 db állandó számú csillag, ami független a tagok számától.
A 12-es szám megjelenik a naptárban, az állatjegyekben, és az órán is. Továbbá a keresztény vallásban is 12 apostolról beszélünk, valamint Mária koronája is 12 csillagból állt… és még bizonyára sokáig lehetne példákat keresni a 12-es számra.
Az EU zászló csillagaira szigorú elhelyezkedési szabályok vonatkoznak. Például minden csillagnak a hegyével felfelé kell állnia, és minden harmadik csillagnak a kör alak vízszintes vagy függőleges tengelyén kell csücsülnie.
BoKa
Szólj hozzá Te is!