Hogy mi a motivációja valakinek, hogy csoporttaggá váljon egy olyan közösségbe, ahová eredetileg nem tartozik? Számos oka lehet. Önbizalomhiány, „menőnek lenni jó” érzés, divathóbort, trendek…
A sznob szó először a „A sznobok könyve” című alkotásban látott napvilágot. A szerző, William Makepeace Thackeray alkalmazta ezt a negatív szót először. Eredeti jelentése: „sine nobilitate” (SNOB), azaz "nem nemes”.
Louis Vuitton (LV) csapata nincs híján a kreatív gondolatoknak. Csak néhány közülük. Ha a háziasszony megvágná magát hagymaszeletelés közben, akkor bátran a vérző ujjára tekerhet egy LV sebtapaszt (a képen alul), mielőtt a LV szemetesbe dobná a lepucolt makói hagymahéjat.
foto: www.fashion.hu
Viszonyításként azért említsük meg ennek az anyagai vonzatait. Egy LV sebtapasz ára kb. 4000 forint. Tehát 200 Ft/ kg hagymaáron számolva 20 kg hagyma árát tekernénk a megsebzett ujjunk köré.
De ez még csak a jéghegy csúcsa. Vásárolhatunk LV elsősegélycsomag ládikát, óratartó-dobozt, karácsonyfadísz tárolására alkalmas tároló dobozt (!!!), LV labdákat… és határ a csillagos ég.
A legtöbb dizájner brand az árak emeléséért a költségek növekedését okolja a nyilvánosság felé, kevésbé nyíltan inkább az adott márka luxus percepcióját próbálják minden erővel fenntartani. A Burberry tavaly ki is mondta, hogy az árait elsősorban a márka exluzivitásának megőrzése miatt emeli folyamatosan.
Bár a Boston Consulting Group felmérései szerint a válság utáni eladások növekedése folyamatosan csökken, a luxuscikkek 2010-es évi 11%.os növekedése mára 7%-ra esett, a legfőbb tanulság röviden, hogy a luxusmárkák azért drágák, mert drágák is akarnak maradni.
Forrás és teljes cikk: misterdivathaz.com
Az áruk és szolgáltatások esetében az ár és a kereslet a legtöbb esetben úgy alakul, hogy minél drágább valami, annál kisebb rá a kereslet és csak keveset tudunk belőle fogyasztani. És persze minél olcsóbb, annál többet vásárolunk belőle. De ez nem érvényes minden esetben. Van egy fordított helyzet is:
Bizonyos fogyasztók a termék vagy szolgáltatás árának csökkenésével a fogyasztásuk, vásárlásuk visszafogásával válaszolnak. Ezt nevezi a közgazdaságtan sznob-hatásnak. Vagyis, ha van egy drága óra, és annak az ára elkezd csökkeni, akkor bizonyos fogyasztói kör számára már nem vonzó a termék megszerzése, mondván, hogy „mindenkinek lehet ilyen”.
Szólj hozzá Te is!