Azzal sokan tisztában vagyunk, hogy akár egy üzleti tárgyalás, vagy egy baráti találkozó, vagy éppen egy randavú sikere múlhat azon: milyen első benyomást teszünk a másikra?
Sajnos olyannyira fontos az első benyomás, hogy sokszor nincs is második esélyünk. Itt mindent egy lapra kell feltenni: hiszen az állás, vagy épp az üzlet, vagy egy komoly szerelmi kapcsolat ezen a sorsdöntő találkozáson múlik.
Mire figyeljünk? Hogyan keltsünk jó benyomást? - tesszük fel joggal a kérdést, hiszen szeretnénk, hogy a lehető legpozitívabb hatást érjük el.
Sokszor mindössze néhány másodperc alatt "lezajlik" a dolog, azaz ennyi idő áll rendelkezünkre, hogy másokban kialakítsuk az "első benyomást".
Figyelni kell minden apróságra:
Verbális tényezők: köszönés, hangsúly, beszédstílus, szóhasználat, hangfekvés, a beszéd dinamikája, hangereje, tónusa stb.
Nem verbális tényezők: megjelenés, öltözködés, hajviselet, kézfogás, testtartás, testbeszéd, tekintet, arcjáték, mimika, mosoly, mozgás stb.
Az első benyomás (legyen az akár pozitív, akár negatív) nagyon fontos, ez adja meg a találkozás alaphangulatát és ez "vésődik be" mélyen a tudatunkba, és hiába próbáljuk később megváltoztatni, általában nem fog sikerülni. Ezért tudatosan tenni kell érte!
Lehetőséget biztosít a módszer arra, hogy pontosan azt az üzenetet értsd meg, amit a társad közvetíteni szeretne feléd. Lehetőséged van visszakérdezni, pontosító kérdéseket feltenni a beszélgetés során. A nyitott kérdések ösztönzőleg hatnak a sztorit megosztó félre, és további lendületet adnak.
Az aktív hallgatás egyik eleme az elhangzottak torzításmentes összefoglalása és megismétlése. Ezzel az összefoglalással partnered számára egyértelmű, hogy követed a mondandóját, továbbá lehetőség van pontosítások megtételére is.
Mindig nyílt testtartásban folytass beszélgetést, és élj a szemkontaktus lehetőségével.
A beszélgetés ideje alatt ne babráld a telefonodat, tabletedet. Ha fontos hívást vársz, ezt közöld a beszélgetés elején, és fogd olyan rövidre a telefonbeszélgetést, amennyire csak lehet.
A legjobb tanács a tiszteletteljes beszélgetéshez: semmi olyat ne tégy, amit Te magad sem szeretnél megélni egy közös társalgás alkalmával.
Szólj hozzá Te is!