A baromfihús, ebből is a csirke, zsírszegény fehérhús. Diétázók, egészségesen táplálkozók ezért nagy mennyiségben fogyasztanak száraz csirkemellet, hiszen ennek a legalacsonyabb a zsírszázaléka. Ha a csirke bőrös részét fogyasztjuk el, az kb. dupla kalóriát tartalmaz, ezért ha vigyázunk a vonalainkra, akkor érdemes a bőrös részt egy mozdulattal eltávolítani.
A csirkehús fehérjében gazdag, és A, B, és D vitamint is tartalmaz. Gyorsan elkészíthető, és sokféle étel alapanyaga lehet. Ennyi előny után nem véletlen, hogy világszerte, és Magyarországon is ez magasan a legkedveltebb húsféleség.
A KSH adatok szerint 1950-ben 8 kg/ fő/ év volt a baromfihús fogyasztás hazánkban, a többi húsféléből és húskészítményből (marha, sertés, hal…) közel 26,5 kg/ fő/ év volt az elfogyasztott mennyiség. Ehhez képest 2000-ben már 33,7 kg/ fő/ év volt a baromfihús fogyasztás egy főre vetítve. Ez volt a baromfihús rekordja. 2010-ben a kereslet visszaesett 24,9 kg/ fő/ év-re, ami nagyságrendileg is érvényes a jelenlegi vásárolt baromfihús mennyiségre. A többi húsféléből kb. 30 kg/ év/ fő mennyiséget eszegettünk meg a baromfihúsok és húskészítmények mellett. (Forrás: KSH)
Az egy főre jutó húsfogyasztás Magyarországon (KSH)
Ha módunkban áll, akkor vásároljunk megbízható baromfihúst őstermelőktől vagy vidéki rokonainktól. Figyeljünk rá, és kerüljük a táppal etetett baromfik fogyasztását. A szemes takarmánnyal (kukorica, búza, rozs, tritikálé…) etetett állatok húsa sokkal egészségesebb, és ízletesebb, mint bármelyik másik hús.
Ezen kívül a kutatások azt is bebizonyították, hogy van mennyiség érzéke is a tyúkoknak, és meg tudják különböztetni a sokat a kevéstől.
Ezek után óvatosan bánjunk a mondassál, ha valakit „le akarunk butázni”, mert bizony nem olyan butuskák ezek a kapirgáló szárnyasok.
Forrás: Christine Nikol: Az intelligens tyúk c. tanulmánya
Hogy a kínai horoszkóp szerint Te milyen állat vagy, azt az alábbi kalkulációnkkal kiderítheted.
Régen a baromfiudvarból nem hiányozhatott a hízott, ún. tömött kacsa és liba a sok más baromfi közül. De miért kell ezeket a jószágokat tömni?
A liba és a kacsa tömés nélkül annyit eszik, hogy nem hízik meg. A töméssel több takarmány kerül az állat szervezetébe, ami extra kalóriát jelent. Ettől elindul a zsírosodás, a hízás. A többlet eledel a kacsa és a liba májára is hatást gyakorol. A máj elkezd megnőni, elzsírosodni. Ezért van az, hogy a tömött vagy hízott baromfinak sokkal nagyobb, és sokkal finomabb is a mája. Arról a gazdasági haszonról nem is beszélve, hogy a hízott máj kilónkénti ára igen borsos, így megéri minél nagyobbra duzzasztani azt.
A tömés forrázott, majd kihűtött kukoricával történik. A vidéki asszonyok pedig még sót, és némi zsiradékot is adtak a kukoricához, hogy kalóriadúsabb legyen a kukorica. Hogy mennyire akartak a libának vagy a kacsának kedvezni az ízesítéssel, erre nincs egyelőre gyakorlati vagy tudományos válaszunk.
A hízás további eredménye még a kacsa- vagy libazsír, és a pörc, ami szintén csak a tömött állatból nyerhető ki jelentősebb mennyiségben.
A kukoricával tömött vagy kukoricával etetett baromfik bőre sokkal sárgább, és húsuk is sokkal ízletesebb, mint a táppal etetett egyedeké.
Szólj hozzá Te is!