Vegyünk egy PET palackot. Legyen szó egy üveg ásványvízről. (Napjainkra jellemző ásványvíz trendről ITT olvashatsz.) Megvásároljuk a palack vizet, szomjunkat oltjuk, majd elsétálunk a legközelebbi szelektív hulladékgyűjtőhöz. Itt laposra taposva, és kupakját eltávolítva megszabadulunk a palacktól. A szelektív hulladékgyűjtő autó elszállítja a műanyagos gyűjtőt, és megkezdődik a különböző típusú műanyagok szétválogatása. A kiválogatott és típusonként összetartozó műanyagok bálázásra kerülnek, majd bálástól mennek is az aprítóba, ahol nagy késekkel apró darabkákra vágják őket. A felvágott műanyag darabok meglehetősen koszosak, hiszen rajtuk van még a homok, az ételmaradék, a festékanyagok… ezektől meg kell szabadítani a részeket, mielőtt újrafelhasználásra kerülnének. Tisztítás után olvasztás következik, ahol a műanyag kis granulátum szemcsékké áll össze, ami már alkalmas egy új műanyag használati tárgy elkészítéséhez. Így lesz a PET palackból egy új PET palack vagy épp egy szemeteslapát.
Az újrahasznosítási folyamat talán hosszúnak tűnik, de hétszer kevesebb energiába kerül, mint előállítani a műanyagot. Ezért gyűjtsd Te is szelektíven a hulladékot!
BoKa
Hallottunk már olyanról is, hogy a lefolyóba kiönti valaki a már bevenni nem kívánt cseppeket, pirulákat. Ezt se tegyük! A szennyvízzel a feloldódott gyógyszer a talajba, ivóvízbe kerül, ami szintén egészségkárosító.
A lejárt gyógyszereket gyűjtsük össze, és helyezzük el a gyógyszertárakba erre a célra kirakott gyűjtőkbe, ahol szakszerű módon kerülnek ezek elszállításra, és égetéssel történik a megsemmisítés.
BoKa
Mely gépjárművel kaphatnak ilyen rendszámot? Azok, amelyek elektromos „meghajtásúak” vagy hibridek és 0%-os a káros kibocsájtási szintjük. Az ilyen környezetbarát gépjármű ingyenes parkolást élvez, és az elektromos energia is ingyenes számukra a nyilvános feltöltő helyeken. További kedvezménykény, hogy ezen gépjárművel után nem kell megfizetni a gépjárműadót. Előnyként mondható továbbá, hogy az elektromos autók után mentesülnek a tulajdonosok a cégautó adó fizetési kötelezettségtől is.
Számos további előny van kilátásban a „zöld kocsit használóknak”, ebből a legkiemelkedőbb a buszsávok szabad használata.
Ha összeadjuk a mentességekből, a kedvezményekből és az ingyenes feltöltésből származó tételeket, akkor éves szinten többszázezer forintot is spórolhatunk. Persze a mérték függ a gépjármű kihasználtságától, és a megtett távolságtól. Jelenleg nagyon kevés elektromos autó közlekedik az utakon, de számuk gyors növekedésére számítani lehet a jövőben.
BoKa
Szólj hozzá Te is!