Az alvás-ébrenlét ciklikusság egy csecsemő esetében hetek alatt alakul ki, és kialakulását alapvetően a nappal-éjszaka változása határozza meg. Akár 6-8 hét is eltelik, míg az újszülöttnél "beáll" az alvás-ébrenlét ritmusa, és az addig tartó időszakban sajnos kemény megpróbáltatás vár szüleire, hiszen sokszor rendszertelen az újszülött alvása.
A legtöbb csecsemő esetében kb. a 6. hétre beáll egy alvás-ébrenlét rendszer, mely a gyermek 3-6 hónapos koráig egyfajta stabilitást ad a mindennapokba.
Az újszülöttek átlagosan 10,5 - 18 órát alszanak egy nap, sokszor teljesen szabálytalan időközökben és egyhuzamban átlagosan 1-3 órát töltenek ébren. Az alvás-ébrenlét ritmusát befolyásolja az etetés és a tisztába tevés/ápolás időszaka is. Az alvási idő tartama a korai csecsemő korban a néhány perctől a néhány órás időszakig nagyon változó.
Alvás közben gyakran aktívak: a kezecskék és lábak rángatóznak, gyakran mosolyognak vagy szopizós/cumizós szájmozdulatokat tesznek.
Lármázás, sírás, szemdörzsölés és egyéb egyéni gesztusok mind azt jelzik, hogy "álmos vagyok, szeretnék aludni". Ezekre a jelekre figyelve érdemes gyermekünket betenni a kiságyba és nem megvárni, míg "elalszik valahol". Tehát ne akkor fektessük az ágyba, ha már alszik, hanem akkor, amikor már álmosnak látjuk, de még nem aludt el. Ez a módszer nagyon fontos ahhoz, hogy megtanítsuk őt aludni - javasolja a National Sleep Foundation.
Az újszülötteket azzal ösztönözhetjük a nap közbeni kevesebb alvásra, ha aktívan foglalkozunk velük: ha világos helyen vagyunk vele, kitesszük különböző hanghatásoknak, és sokat játszunk, foglalkozunk velük. Az este közeledtével csökkentsük a fényeket és a hangok tompításával és a játék/foglalkozás csökkentésével is készítsük fel őket a hosszabb éjszakai alvásra.
Az alvásproblémák elkerülhetők némi odafigyeléssel:
- igyekezzünk felismerni a baba alvási szokásait, figyeljünk a jelekre, hogy mikor kezd álmosodni
- ha észleljük, hogy álmos, tegyük be a kiságyába, ne várjuk meg, hogy máshol aludjon el!
- fektessük hátára a csecsemőt és vigyázzunk, hogy semmi ne legyen az arcában (takaró stb.)
- ösztönözzük minél inkább az éjszakai alvásra
Szólj hozzá Te is!