A program elindulását követő egyéves időszakban 60–70 ezer fiatal kezdheti meg első lakásának megvásárlását. A KSH adatai szerint a 18–35 év közötti korosztály 2020 és 2023 között évente 30–43 ezer lakásvásárlást hajtott végre. A mostani intézkedés hatására ez a szám megduplázódhat, hiszen sokan térhetnek vissza a piacra, akik korábban kiszorultak onnan.
A 20–29 éves korcsoport nettó átlagkeresete jelenleg 415 ezer forint, míg a 30–39 éveseké 489 ezer. E jövedelmekkel, a jelenlegi adósságfék szabályozás szerint, átlagosan 40,8–50 millió forintos hitel vehető fel. A program által előírt 10%-os önerő figyelembevételével ez 44,8–55,6 millió forint értékű ingatlan megvásárlását teszi lehetővé, amely Budapesten is elegendő lehet egy 34–43 négyzetméteres garzonlakásra.
A legfeljebb 50 millió forintos Otthon Start hitel kihasználásához előreláthatóan 476 ezer forintos nettó havi kereset szükséges – ez alacsonyabb, mint a 30–39 éves korcsoport átlagjövedelme.
A lakhatási támogatás munkaerőpiaci jelentősége abból is fakadhat, hogy adómentességének köszönhetően a munkáltató akár 10%-kal magasabb juttatást adhat a dolgozóknak, miközben a bérköltsége akár 25%-kal is csökkenhet. Ez a lehetőség ösztönözheti a fiatalok munkahelyváltását is, ami élénkebb munkaerőpiaci mozgásokat eredményezhet.
A lakhatási támogatás szerepe az Otthon Start program elindulásával jelentősen felértékelődhet. Az ingatlan.com legfrissebb elemzése szerint ősszel legalább 30–40 ezer fiatal jelenhet meg új belépőként az ingatlanpiacon. A portál azt is kiszámolta, hogy a fiatalok átlagos jövedelme alapján mekkora hitelösszeg válik elérhetővé a program keretében.
Kölcsönös előnyökkel járhat
Noha a jelenlegi bért lakhatási támogatás nem válthatja ki, fizetésemelés esetén ez a támogatási forma jól beépíthető lehet. Például új munkakörbe kerüléskor a fizetés egy része is átalakítható ilyen juttatássá. Ugyanez igaz munkahelyváltás esetén is – a támogatás beépíthető az új javadalmazási struktúrába. „Elképzelhető, hogy azok a munkáltatók, akik nem kínálnak lakhatási támogatást az első lakásukat megvásárolni szándékozó fiataloknak, versenyhátrányba kerülnek a munkaerőpiacon” – mutatott rá a szakértő.
A támogatás kizárólag 35 év alattiaknak jár, de a KSH 2025 első negyedéves adatai szerint ez így is körülbelül 1,2 millió alkalmazottat érint – tehát minden negyedik munkavállalót.
„A havi maximum 150 ezer forintos lakhatási támogatás kedvező feltételeket teremt azok számára, akik első lakásuk megvásárlását tervezik. Ez a támogatási forma a munkáltatóknak és munkavállalóknak is kedvez, ugyanakkor csupán 2023 decemberében lépett hatályba, így egyelőre kevéssé elterjedt. 2026-tól azonban várhatóan egyre több munkáltató él majd vele, hiszen számukra is költséghatékony megoldást jelent.
Még akkor is, ha az eredetileg tervezett béremelésnél 10%-kal többet adnak lakhatási támogatásként, a bérköltségeik így is 25%-kal alacsonyabbak lesznek a korábbi állapothoz képest. A támogatás ugyanis béren kívüli juttatásként adózik, a munkáltató számára kedvező adóterhekkel, míg a munkavállaló részéről teljesen adómentes.” – magyarázta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
Duplázódhat a fiatal lakásvásárlók száma
A szeptembertől kezdődő 12 hónap során legalább 60–70 ezer fiatal léphet be új vásárlóként az ingatlanpiacra. A 18–35 éves korosztály 2020 és 2023 között évi 30–43 ezer lakásvásárlást bonyolított le, ám az ingatlan.com szakértői szerint ez a szám akár kétszeresére is emelkedhet, amennyiben azok is visszatérnek a piacra, akiket az elmúlt évtizedben kiszorítottak a magas árak vagy a szigorúbb feltételek.
A hitelkeret nagy részére elegendő lehet az átlagfizetés
A 2025 első negyedévére vonatkozó KSH-adatok szerint a 20–29 évesek havi nettó átlagjövedelme 415 ezer forint, míg a 30–39 éves korosztályé 489 ezer. Ezzel a fizetéssel, az adósságfék szabályait figyelembe véve, átlagosan 40,8–50 millió forintos lakáshitel felvétele lehetséges. Ha ehhez hozzászámítjuk a kötelező 10%-os önerőt, akkor 44,8–55,6 millió forint értékű ingatlanok vásárolhatók – ami a fővárosban is elegendő lehet egy kisebb, 34–43 négyzetméteres garzonra.
Az Otthon Start hitel legfeljebb 50 millió forintos plafonjának kihasználásához várhatóan havi 476 ezer forintos nettó jövedelem szükséges – ez kevesebb, mint a 30–39 évesek átlagkeresete.
„Az első lakásvásárlók megjelenése nemcsak az ingatlanpiacot élénkítheti, hanem komoly hatással lehet a munkaerőpiacra is. Mivel a fiatalok átlagjövedelme alapján a hitelkeret jelentős része kihasználható, a legnagyobb kihívást várhatóan az önerő előteremtése fogja jelenteni számukra. Ebben a család, különösen a szülők szerepe lehet meghatározó – még akkor is, ha készpénzzel nem tudnak segíteni. Ugyanis a szülők ingatlana pótfedezetként bevonható a hitelbe, így az önerő összege lényegesen csökkenthető.” – emelte ki az ingatlan.com szakértője.