A hírek szerint három afrikai termelő – Nigéria, Kongó és Angola – elégedetlen a 2024-es évre megállapított termelési kvótákkal. Korábban ugyanis Szaúd-Arábia javaslatára levágták ezek mértékét, mivel mind a három országban a korábbi alacsony beruházási aktivitás miatt csökkent a termelési kapacitás.
A három ország azonban ezt vitatja, Nigéria például 36 ezer hordóval többet termelt a múlt hónapban, mint a 2024-re megállapított mérték. Az OPEC ezért négy napot adott, hogy a felek elrendezzék a vitát a jövő heti ülés előtt.
A nyersolaj ár csökkent az amerikai készletadatnak köszönhetően is, mivel az EIA szerint 8,7 millió hordóval nőtt az Egyesült Államok kőolaj tartaléka a múlt héten.
Az arany továbbra is erős, a fogyasztók magas inflációt várnak
Az arany pár dollárral a 2.000 dolláros szint alatt forgott ma reggel. A Michigani Egyetem tegnap megjelent bizalmi indexe érdekes megállapításokat tett.
Ezek szerint az amerikai fogyasztók rövid távú inflációs várakozása nőtt az elmúlt időszakban, novemberben héthavi csúcson volt 4,5%-kal. Vagyis 2024-ben ekkora fogyasztói áremelkedésre számítanak a piaci szereplők.
A hosszú távú inflációra vonatkozó várakozások 2011 óta a legmagasabb szintre emelkedtek. Az amerikai fogyasztók továbbra is tartanak a megugró pénzromlástól, ami korlátozhatja a Fed mozgásterét, főleg ha az infláció csökkenése a várakozásoknak megfelelően megtorpan a következő időszakban.