Természetesen ahhoz, hogy a számodra legmegfelelőbb módozat mellett határozhass, behatóan kell ismerned a különféle alternatívák legfőbb jellemzőit. Egy dolog azonban biztos, és erre a grantis.hu pénzügyi szakértői is felhívják a figyelmedet. Nevezetesen, hogy ha passzív éveidben is szeretnél a megszokott életszínvonalon élni, akkor szinte biztosan szükséged lesz valamilyen nyugdíj előtakarékosságra. Ennek alapvetően egyszerű oka van, mégpedig a hazánk népességének koreloszlásában bekövetkező változások. Ahogy nő a várható élettartam, azzal párhuzamosan csökken a gyermekvállalási hajlandóság - ez egyébként szinte minden fejlett országban probléma -, így aztán a befizetett járulékok egyre kevésbé elégségesek az ellátások finanszírozására. Ez az egészségügy állapotán és a nyugdíjak reálértékén, valamint a korhatár emelkedésén is tetten érhető. Szerencsére létezik megoldás, hiszen az önkéntes nyugdíjpénztár, a nyugdíjbiztosítás, illetve a nyugdíj előtakarékossági számla is remek lehetőséget nyújt a tartalékképzésre.

Mi alapján történjen a nyugdíj előtakarékosság kiválasztása?

Örömteli hír tehát, hogy a piacon jó néhány célzott konstrukció elérhető, így biztosan megtalálod majd a számodra leginkább megfelelő megoldást. Ugyanakkor a hatalmas kínálat egyben nehezítő körülményként is jelentkezik. Tudniillik kellő tapasztalat hiányában szinte garantáltan félinformációk alapján hozod majd meg a döntésedet, netán az érzelmeidre hallgatsz, ami gyakorta még ennél is nagyobb problémát jelenthet. Ugyanis a fent említett alternatívák szerkezetüket tekintve is jelentősen különböznek egymástól, ennélfogva egész más élethelyzetben alkalmazható sikerrel egy nyugdíjbiztosítás és megint más esetben egy önkéntes nyugdíjpénztár. Ahhoz, hogy garantáltan az optimális konstrukciók mellett tehesd le voksodat, bizonyos szempontokat feltétlenül vizsgálnod kell. Az egyik ilyen az a kockázattűrő képességed. Minél nagyobb hozamot szeretnél elérni, az annál nagyobb rizikóval járhat, így mérlegelned kell, hosszú távon mennyire viseled jól a kockázatot. Ugyancsak kardinális, mennyi időd van hátra a nyugdíjig, és persze az is kulcsfontosságú, havonta mekkora összeget tudsz biztosan félretenni. Egy nyugdíjbiztosítás kapcsán ott van még a kiegészítő szolgáltatások kérdése, az önkéntes nyugdíjpénztár vonatkozásában pedig vizsgálni kell, fizeti-e a díjtételeket a munkáltatód.

Nyugdíjbiztosítás, vagy önkéntes nyugdíjpénztár?

A két legnépszerűbb öngondoskodási forma közül egyébként sem egyszerű választani, ráadásul gyakorta az a legoptimálisabb, ha mindkettővel rendelkezel, párhuzamosan. Tudniillik kiválóan kiegészítik egymást, hisz míg a biztosítói forma kötött és hosszú futamidővel működik igazán, addig a pénztári alternatíva jóval megengedőbb, és akkor a legeredményesebb, ha már csak 10-12 éved van hátra a nyugdíjig. Ráadásul egy diverzifikált portfólió esetén a magasabb kockázatból eredő problémák számát is sikeresen minimalizálhatod így. Emellett pedig egy erős védőhálót biztosítasz szeretteid számára, ha veled esetleg történik valami. Ugyanakkor a támogatott öngondoskodási formák mellett a klasszikus nyugdíj előtakarékossági megoldások is szóba jöhetnek kiegészítésképpen. Ilyen lehet az ingatlan, a nemesfém, netán a műtárgyak. Döntésed meghozatala tehát nagy körültekintést és alapos szakmai ismeretek kíván, ezért aztán feltétlenül kérd ki hozzáértők tanácsait, mielőtt határoznál.


Pénzügy