A Roland Berger 100 egészségügyi vállalatvezető bevonásával készült „Az egészségügy jövője - Az AI (r)evolúció” című tanulmánya szerint az ágazat vezetői osztják ezt a nézetet: a válaszadók mindegyike használja az AI-t, 74 százalékuk rendszeresen, de mindössze 15 százalékuk integrálta a technológiát a standard folyamatokba.

A jövőben a vezetők arra számítanak, hogy az AI jelentősége az egészségügyben tovább nő - különösen a diagnosztikában és a megelőzésben. A felmérésben részt vevők csaknem mindegyike (94%) arra számít, hogy a saját szervezetére gyakorolt hatás jelentős vagy nagyon jelentős lesz, és 90 százalékuk már létrehozott egy külön AI-részleget. Mindazonáltal a válaszadóknak csak 29 százaléka érzi jelenleg úgy, hogy szervezete jól felkészült az AI alkalmazására.

mesterséges intelligencia AI alkalmazása

„A mesterséges intelligencia valóban megérkezett az egészségügyi ágazatba, és már most jelentős változásokat okoz” - mondta Schannen Frigyes, a Roland Berger partnere. - „Az értéklánc minden szereplője érintett, a gyógyszeripari és orvostechnikai cégektől kezdve, amelyek üzleti modelljei az AI segítségével változnak, az egészségbiztosítókon át, amelyek az AI-t hatékonyságuk javítására használják, a kórházak, laboratóriumok és orvosi rendelők személyzetéig, akik új, AI-alapú diagnosztikai és kezelési módszereket alkalmaznak. Az ágazat valamennyi vállalatának foglalkoznia kell a kérdéssel, különben lemaradnak az innováció és a hatékonyság terén.” 

Az AI-t az egészségügyi ágazatban eddig főként a folyamatok és a költségek optimalizálásának elősegítésére alkalmazták: a cégek 81 százaléka a gyorsabb folyamatokat, 79 százaléka a minőség javulását és 77 százaléka a költségmegtakarítást említi előnyként.

A technológia fejlődésével a mesterséges intelligencia valószínűleg a betegút során és az egészségügyi értéklánc teljes hosszában meghonosodik majd. A mesterséges intelligencia által vezérelt diagnosztika - például a radiológiában - gyorsabb és pontosabb eredményeket ígér; a rutinfeladatok automatizálása növeli a hatékonyságot, és segít felszabadítani emberi és pénzügyi erőforrásokat; a gyógyszeripari és orvostechnológiai vállalatoknál a mesterséges intelligencia által vezérelt adatelemzés felgyorsítja a klinikai vizsgálatokat, és növeli a kutatás-fejlesztés hatékonyságát.

Komplex téma, amely műszaki szakértelmet vagy megfelelő partnereket igényel.

A Grand View Research piackutató vállalat várakozásai szerint 2030-ra az AI globális piaci volumene az egészségügyi ágazatban akár 190 milliárd dollárt is elérheti. A Roland Berger tanulmánya azonban nagy eltéréseket mutat az AI jelenlegi tényleges alkalmazását illetően az ágazaton belül. A technológia alkalmazása az orvosi diagnosztikában például sokkal fejlettebb, mint a terápia területén.

Összességében az egészségügyi ágazat felismerte a mesterséges intelligencia alapvető fontosságát az iparág jövője szempontjából, amit a jelenlegi beruházások és a felsővezetés elkötelezettsége is bizonyít - egyre elterjedtebbek például a kifejezetten mesterséges intelligenciával foglalkozó részlegek” - mondja Schannen Frigyes.

„A vezetőknek azonban csak 29 százaléka tartja szervezetét megfelelően felkészültnek arra, hogy a GenAI alkalmazásával versenyelőnyre tegyen szert. Elsősorban a technikai szakértelem hiánya miatt aggódnak, ezt követik az egyéb technikai és infrastrukturális kérdésekkel kapcsolatos aggodalmak”. A vállalatok többsége úgy véli, hogy inkább együttműködne a nagy technológiai cégekkel, minthogy saját AI-megoldásokat fejlesszen - az adatbiztonsággal és egyéb kérdésekkel kapcsolatos aggodalmak ellenére.

Ahol a mesterséges intelligencia előnyöket ígér, ott a vállalatok gyorsan bevezetik azt

A tanulmány szerzői három forgatókönyvet írtak le az AI további fejlődésére az ágazatban. A legvalószínűbb a reális forgatókönyv, a gyors fejlődés útja, az AI részleges bevezetésével, különösen azokon a területeken, ahol az mérhető előnyökkel jár.

Ebben az esetben a hatékonyságnövekedés nem egyenletes a teljes ágazatban. A második, gyorsított forgatókönyv a mesterséges intelligencia tömeges bevezetését és az egészségügyi ágazat átalakulását írja le, míg a harmadik, konzervatív forgatókönyv a mesterséges intelligencia lassú, korlátozott hatású bevezetését feltételezi.

„Függetlenül attól, hogy a három forgatókönyv közül melyik valósul meg, az egészségügyi vállalatoknak nagyon alaposan meg kell vizsgálniuk, hogy az AI milyen hatással lesz az üzletmenetükre” - mondja Schannen Frigyes.

„Ez a vizsgálat a stratégiától kezdve a belső területek azonosításán át,  egészen a technológiába történő célzott beruházásokig terjedhet. Fontos, hogy hosszú távon gondolkodjunk, és folyamatosan vizsgáljuk és optimalizáljuk az AI-val való foglalkozás szintjét, hogy felkészüljünk mind az evolúciós, mind a forradalmi fejleményekre.”


AI Mesterséges intelligencia