A már korábban debütált monitoring megoldáshoz hasonlóan, a fejlesztés akár utólag is telepíthető a meglévő egységekre, függetlenül azok típusától vagy márkájától. A magyar energetikai gyártó vállalat az új termékével a megújuló alapú villamosenergia-termelés terjedése következtében megnövekvő javítási és karbantartási igények pontosabb prognosztizálását és a megnövekedett méretű berendezésflották hatékony kezelését segíti.
Ennek révén ellátásbiztonsági és költséghatékonysági szempontból egyaránt kulcsfontosságú megoldást kínál a rendszerüzemeltetőknek a hazai és nemzetközi piacokon.
Teljesen új kihívás elé állította a megújuló energiaforrásokon alapuló villamosenergia-termelés robbanásszerű terjedése a villamosenergia-hálózatok üzemeltetőit szerte a világban. Az időjárásfüggő zöld energiaforrásokat, így nap- vagy szélenergiát hasznosító erőművek beépített teljesítményének gyors növekedése napszaktól és időjárási viszonyoktól függően drasztikus ingadozásokat eredményez a villamosenergia-hálózatba juttatott villamosenergia mennyiségében.
A villamosenergia-hálózat bővítése és a megújuló energiaforrások integrálása megköveteli a transzformátorállomány nagy mértékű fejlesztését is. Ugyanakkor nemcsak transzformátorokból van hiány, hanem az üzemeltetéshez, diagnosztikához és karbantartáshoz szükséges szakemberekből is.
Erre az összetett kihívásra kínál választ a Ganz Intelligent Solutions Expert System megoldása. A Ganz idén ősszel bevezetett fejlesztésének kibővített digitalizációs rendszere a mesterséges intelligencia és adatalapú algoritmusok felhasználásával ad pontos képet a villamosenergia-ipari eszközök állapotáról.
Az esetlegesen kialakulóban lévő vagy már megjelent hibák diagnosztizálásával, annak kritikusságával és a beavatkozási szükségletekkel kapcsolatos információ biztosításával hatékonyan csökkenthető a komolyabb, magas szakértelmet igénylő javítási és karbantartási szükségletek költség- és idővonzata.
A Ganz Expert System olyan tudásbázisra épül, amely ötvözi a vállalat több évtizedes ipari tapasztalatát és a legmodernebb digitális, algoritmus-alapú megoldásokat. Képes felmérni a berendezések és azok alkatrészeinek műszaki állapotát, valamint kockázati indexeket generál.
Az algoritmusok képesek figyelembe venni a diagnosztikai mérési adatokat is a szokásos online felügyeleti adatok mellett, ezáltal pontos képet adnak az eszközök és alkatrészeinek állapotáról. A paramétereket a rendszer nemcsak önmagukban, hanem a közöttük fellelhető összefüggések figyelembevételével vizsgálja, elősegítve a problémák korai felismerését és a hatékony beavatkozást.
Több transzformátor állapotának egyidejű elemzésére, azaz flottamenedzsmentre is lehetőséget biztosít az innováció. A flottában lévő egységek összehasonlító elemzése révén az állapotfelmérés pontossága tovább nő, ugyanakkor lehetőséget biztosít a karbantartások, felújítások és alkatrészcserék - azaz bármilyen beavatkozás - adatalapú priorizálására.
„Látható, hogy az iparági üzemeltetők elérik saját képességeik határait, ahogy egyre nagyobb és szerte ágazóbb eszközflottákért kell felelősséget vállalniuk. Erre az igényre reagálva fejlesztésünk az energetikai szektor vállalatainak olyan megoldást kínál, amely jelentősen megkönnyíti az eszközeik üzemeltetését, diagnosztikáját és karbantartását. A projekt során elengedhetetlennek tartottuk, hogy az Expert System szigorú kiberbiztonsági elvárásoknak megfelelően működjön és garantálja a legmagasabb szintű adatbiztonságot.
Bízunk benne, hogy ez az innovatív megoldás segít partnereinknek abban, hogy fenntarthatóbban és egyben költséghatékonyabban üzemeltessék eszközflottáikat.” – mondta el Farkas Gábor, a Ganz Intelligent Solutions Brand Managere.
2022-ben a Ganz partnerséget kötött a német Maschinenfabrik Reinhausen vállalattal, amelynek köszönhetően bemutatta az Intelligent Solutions monitoring rendszert, majd ezt követően a technológiát 2023 szeptemberében kiterjesztette villamos forgógépekre is. A vállalat számára stratégiai fontosságú a digitalizáció alapú megoldások fejlesztése.
Az első transzformátor mintegy 140 évvel ezelőtti megalkotása óta a Ganz eljutott odáig, hogy a digitalizációra, mesterséges intelligenciára és az egyéb iparági fejlesztéseire támaszkodva korábbi és jelenlegi termékeik is világszinten kiemelkedőek és elismertek, amivel nemcsak Magyarországon, de nemzetközi szinten is hozzájárul a zöldenergiára történő átálláshoz.