A 2024 utolsó negyedévében készült felmérésben a BNP Paribas Cardif Munkaerőpiaci Stabilitási Indexe 76 pontos értéket vett fel, amely a megelőző év hasonló időszakához képest 1 pontos emelkedést mutat.
Az előző év azonos időszakához képest 4 pontos ugrással 65 pontra emelkedett az a mutató, amely azt vizsgálja, hogy a munkavállalók mennyire bíznak abban, hogy egy esetleges állásvesztés vagy felmondás esetén könnyen találnának a képzettségüknek megfelelő új állást. A részeredmények szintjén is jól érzékelhető a változás: a tavalyi 30-ról 34%-ra, valamint 21-ről 23%-ra nőtt azok aránya, akik szerint könnyen, illetve nagyon könnyen találnának maguknak új munkahelyet, ezzel párhuzamosan 15-ről 10%-ra esett azoké, akik ezt nehéznek ítélik meg.
Enyhén árnyalja az összképet, hogy a kutatás szerint az interjúalanyok közel kétharmada (64%-a) egyáltalán nem aggódik amiatt, hogy egy éven belül esetleg elveszítheti az állását, ami az előző év hasonló időszakához képest 8 százalékpontos esést mutat, miközben a tavalyi 11-ről mostanra 16%-ra ugrott azok aránya, akik emiatt már csak kis mértékben aggódnak.
Pozitív fejleménynek tekinthető, hogy a tavalyi évben mért 18%-hoz képest mostanra már csak a megkérdezettek 15% jelezte azt, hogy a háztartása kevesebb, mint egy hónapot tudna csak átvészelni a fő kereső állásvesztése esetén, míg ezzel párhuzamosan 8-ról 11%-ra, valamint 19-ról 21%-ra ugrott azok aránya, akik 7-12 hónapra, illetve több mint egy évre elegendő megtakarítással is rendelkeznek.
Az előző évhez képest kifejezetten pozitív irányú változást tapasztalunk a válaszadók munkanélküliségre vonatkozó attitűdjében, mivel annak becsült időtartamát tekintve jelentős csökkenés figyelhető meg. Többségük szerint probléma esetén is viszonylag hamar megbirkóznának a munkakeresés kihívásaival” – mondta el Kiss Márk István. A BNP Paribas Cardif Biztosító vezérigazgatója hozzátette: a növekvő optimizmust az is erősítheti, hogy nőtt a munkanélküliség esetén felélhető megtakarítások nagysága is.
Lényeges fejlemény, hogy az előző év hasonló időszakához képest változatlanul 87 pontot vett fel a munkavállalók mostani munkahelyük fennmaradásával kapcsolatos optimista percepciója. A részeredmények alapján az interjúalanyok 72%-a úgy vélte, hogy a cég, ahol dolgozik – függetlenül a saját pozíciójától – még több mint öt évig biztosan megmarad. Továbbá 5-ről 8%-ra emelkedett azok aránya, akik szerint ennek hossza négy-öt év is lehet.
A felmérés szerint a megelőző év azonos időszakához képest 1 ponttal emelkedett az a mutató, amely a munkavállalók azzal kapcsolatos attitűdjeit méri, hogy a jelenlegi pozíciójukat mennyire érzik biztosnak az adott cégen belül: az így elért 77 pont nagyjából megegyezik a korábbi negyedévekben mért adatokkal. A vonatkozó részadatok szerint a válaszadók 57%-a azt gondolja, hogy jelenlegi pozíciójuk több mint öt évig biztosan meg fog maradni, ami az előző év hasonló időszakához képest 1 százalékpontos emelkedést és a részindex stabilitását jelenti.
Információ a BNP Paribas Cardif Munkaerőpiaci Stabilitási Indexről
A BNP Paribas Cardif Biztosító a Mediánnal közösen 2014-ben alkotta meg az indexet. Azért hozták létre, hogy mérni lehessen: mennyire stabil a munkaerőpiac a munkavállalók szemszögéből, tehát a munkavállalók mennyire bíznak abban, hogy jelenlegi munkahelyük hosszú távon is munkalehetőséget biztosít majd számukra, milyen lépéseket tennének meg annak érdekében, hogy megtartsák munkahelyüket, ha az veszélybe kerülne, illetve, hogy megérzésük szerint milyen könnyen találnának új munkalehetőséget. Az index 1 200 fő személyes megkérdezésén alapul. A minta életkor, nem, iskolai végzettség és településtípus szerint reprezentálja a felnőtt magyar népességet.
Először egy alapkutatást végeztek el, melynek keretén belül 13 releváns kérdést tettek fel egy országosan reprezentatív mintának, a következő három dimenzióban:
- A munkahely biztonsága
- Potenciális erőfeszítések az állásuk megőrzése érdekében
- Egy új állás megtalálásának komplexitása
Statisztikai elemzéssel kiválasztották az indexképzéshez leginkább megfelelő 7 kérdést. Az ezen 7 kérdés alapján számított index minél magasabb értéket vesz fel, a munkavállalók:
- annál jobban bíznak abban, hogy a munkahelyük hosszútávon megfelelő álláslehetőséget tud nekik biztosítani
- annál stabilabbnak érzik saját pozíciójukat a munkahelyükön
- annál több mindent tennének meg azért, hogy megtartsák állásukat, ha az esetlegesen veszélybe kerülne
- annál könnyebbnek értékelik egy esetleges új munkalehetőség megtalálását
Az előző év azonos időszakában mért adatokkal való összehasonlítás jobban rámutat a trendszerű változásokra, illetve nem vezet félre az esetleges szezonalitás sem.