A „Váltsuk valóra az IMEC vízióját: Építsük meg a konnektivitás hídjait!” című eseményen vezető külföldi szakértők, döntéshozók és üzleti szereplők, köztük Thanos Dokos, a görög miniszterelnök nemzetbiztonsági tanácsadója, Tony Abbott volt ausztrál miniszterelnök, Ophir Gore, az izraeli pénzügyminisztérium nemzetközi osztályvezetője és Carla Sands, az America First Institute Energy and Environment Központjának alelnöke azt vitatják meg, hogy miként alakíthatja át az IMEC-kezdeményezés a globális gazdasági kapcsolatokat.
Május 12-én, hétfőn Budapesten nemzetközi konferencia keretében külföldi szakértők, döntéshozók és üzletemberek vitatják meg az India–Közel-Kelet–Európa Gazdasági Folyosó (India-Middle East-Europe Economic Corridor (IMEC)) projekt megvalósíthatóságát, stratégiai jelentőségét. A Danube Institute ad otthont a nemzetközi eszmecserének, amelynek címe „Váltsuk valóra az IMEC vízióját: építsük meg a konnektivitás hídjait!”, jelentősége pedig az, hogy ez lesz az első globális szakpolitikai fórum, amely gyakorlati megoldásokat keres a projekt működőképessé tételére.
Az India–Közel-Kelet–Európa Gazdasági Folyosó (India-Middle East-Europe Economic Corridor – IMEC) egy új stratégiai kezdeményezés, amely célja a három régió közötti gazdasági, infrastrukturális és innovációs együttműködés megerősítése. Megvalósulása esetén ez a „folyosó” új alapokra helyezné a nemzetközi együttműködést a globális ellátási láncoktól kezdve az energiabiztonságon át egészen a közlekedési, a telekommunikációs vagy az innovációs partnerségekig.
A projektről 2023 szeptemberében a G20-csúcstalálkozó idején írt alá egyezményt nyolc entitás: India, az Egyesült Államok, az Egyesült Arab Emírségek, Szaúd-Arábia, Franciaország, Németország, Olaszország és az Európai Unió. A konkrét kereskedelmi és gazdasági útvonal, amely elsősorban tengeri és vasútvonalakból állna, a szerződő államokon kívül Izrael és Görögország, illetve Dél-Európa területeit érintené.
Területi elhelyezkedéséből adódóan a projekt riválisa lenne a kínai megaprojektnek, az Övezet és Út Kezdeményezésnek (BRI), illetve a Szuezi-csatornán át zajló hagyományos kereskedelmi útvonalnak. A kezdeményezés réstvevői abban reménykednek, hogy az új kontinensközi együttműködés lehetővé teszi, hogy diverzifikálják kereskedelmi és gazdasági kapcsolataikat, illetve felpezsdítsék a régiók közötti konnektivitást.
A Danube Institute konferenciájának fő kérdéskörei:
– Az IMEC geopolitikai jelentősége
– Új globális ellátási láncok és energiainfrastruktúrák
– Partnerségek és kormányzás nagyléptékű beruházásokban
– Kapcsolódás a Globális Délhez és az Indo–csendes-óceáni térséghez.