Mikortól a vevő fizeti a gépjárműadót?

Alapesetben, ha a vevő szabályszerűen bejelenti a gépjármű tulajdonszerzését, akkor a szerződés megkötését követő év első napjától már ő válik a gépjárműadó alanyává. Ez azt jelenti, hogy az eladó az értékesítés évében még adófizetésre kötelezett maradhat, de a következő évtől már nem.

Mi történik, ha a vevő nem jelent?

Ilyenkor különösen fontossá válik az, hogy az eladó teljesítette-e a bejelentési kötelezettségét a közlekedési igazgatási hatóság felé. Ha az eladó a jogszabályban előírt határidőn belül – azaz legkésőbb az átruházás évének utolsó napjától számított 15 napon belül – bejelenti a tulajdonosváltást, akkor:

- a szerződés megkötését követő év első napjától már nem minősül adóalanynak, függetlenül attól, hogy a vevő elmulasztotta-e a bejelentést.

Ez az egyik legfontosabb védelmi pont az eladók számára: a határidőben megtett bejelentés mentesít a későbbi adófizetési kockázatoktól.

Forgalomból kivont autó esetén más szabály érvényes

gépjárműadó mikor esedékes és az eladó vagy a vevő fizeti

Ha az eladás tárgya forgalomból kivont gépjármű, és az eladó a változást szabályosan bejelenti, akkor az adóalanyiság nem az év elejéhez, hanem a forgalomba való visszahelyezéshez igazodik. Ebben az esetben:

- az eladó a forgalomba visszahelyezést követő hónap első napjától már nem adóalany.

Innentől kezdve a gépjárműadó fizetése a vevőt terheli – kivéve, ha a hatósági nyilvántartásban időközben egy harmadik személy jelenik meg tulajdonosként.

Mi történik, ha senki nem jelent be semmit?

Ez a legkockázatosabb forgatókönyv. Amennyiben sem az eladó, sem a vevő nem tesz eleget a bejelentési kötelezettségének, akkor:

- a bejelentési év utolsó napjáig az marad az adóalany, aki a nyilvántartásban üzembentartóként vagy tulajdonosként szerepel.

Ha több bejegyzett személy van, akkor az tekintendő adóalanynak, akinek a nevére a forgalmi engedélyt kiállították. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az eladó akár évekkel az autó tényleges eladása után is kaphat gépjárműadó-fizetési felszólítást.

2025 decemberében adtad el az autót – kell külön bejelenteni a NAV-nak?

Nem. A gépjármű eladását és vásárlását nem közvetlenül az adóhatóságnak kell bejelenteni, hanem a közlekedési igazgatási hatóságnál kell intézni az ügyet. A hatóság az adatokat automatikusan továbbítja, így a NAV a szükséges információkat megkapja.

A legfontosabb tanulság

Az autó eladásakor nem elég az adásvételi szerződés. Az eladó érdeke az, hogy a tulajdonosváltozást határidőben bejelentse, mert csak így biztosítható, hogy a következő évben – vagy speciális esetben a megfelelő hónaptól – már ne őt terhelje a gépjárműadó.

Egy elmulasztott bejelentés kellemetlen és költséges meglepetéseket okozhat, akár hosszú idővel az autó eladása után is.


Adózás