Csütörtökön és pénteken így nagyrészt 408 és 409 között mozgott az euróval szembeni kurzus. Az új hetet volatilis mozgásokkal indította a forint, s a változékonyság várhatóan a hét hátralévő részében is fennmarad.
A forintpiac is alapvetően az USA elnökválasztás híreire, az előzetes eredményekre és a Fed kamatdöntésére figyelhet. Az EURUSD mozgásai kulcsfontosságúak az EURHUF további pályája szempontjából.
A héten esedékes hazai makroadatok (szeptemberi ipari termelés és kiskereskedelmi forgalom) a múlt héten közzétett rossz GDP adatok fényében várhatóan nem okoznak már nagy meglepetést.
A kőolaj ára emelkedett, az OPEC+ egy hónappal elhalasztja a kínálat növelését
A kőolaj ára emelkedett a hétvégén, miután kiderült, hogy az OPEC+ egy hónappal, januárra halasztja a kínálat növeléséről szóló döntését. Korábban a piac aggódott, hogy a kartell decembertől jelentősen növeli kitermelését, amivel eláraszthatja az egyébként is túlkínálattal küzdő piacot.
Az OPEC egyébként első lépésben napi 180 ezer hordó termelésnövelést engedne összesen a tagállamoknak, ami nem jelentős, de több termelő már most sem tartja be a rá kiszabott kvótákat. Irán is erősebb hangot ütött meg a hétvégén, Ali Khamenei ajatollah szombati beszédében egy Izrael elleni, mindent elsöprő megtorlásról beszélt.
Ezek a hírek együtt az olajárak emelkedését hozták.
Az arany jegyzése ingatag, a holnapi USA elnökválasztás döntő lesz
Az arany árfolyama nagyon instabil, mivel egyelőre nem látszik, hogy ki lehet az Egyesült Államok új elnöke. A két jelölt fej-fej mellett halad, a piacok egyébként Trump kormányzásától várják azt, hogy a nemesfém jobban dráguljon.
Trump ugyanis azonnal vámokat vezetne be Kínával szemben, ami jelentős lendületet adna az inflációnak. A pénteki munkaerőpiaci adat vegyes volt. Bár az új munkahelyek száma csökkent, a munkanélküliségi ráta alacsony maradt.
A Fed már az elnökválasztás után, szerdán dönt majd a kamatok alakításáról. A piac 25 bázispontos kamatvágásra számít a jegybanktól.