Különösen igaz ez az egészségügyi szektorra, amely működésének alapja a világon mindenütt a bizalom, fejlődésének kulcsa pedig a hatékonyság és az innováció. A Deloitte gyógyszeripar és egészségügyi szektorával foglalkozó csapata összefoglalta, hogy az ágazat szereplői a kockázatok mérséklése mellett hogyan tudják a lehető legtöbbet kihozni az új technológiában rejlő lehetőségekből.

Az AI kutatására, alkalmazásának optimalizálására önálló intézetet fenntartó Deloitte Global felmérése szerint jelenleg a világ vezető egészségügyi vállalatainak csaknem háromnegyede kísérletezik vagy ismerkedik behatóan a generatív mesterséges intelligenciával, vizsgálja a felhasználás lehetséges területeit.

Mindez szorosan kapcsolódik az ágazatban zajló digitális átalakuláshoz, ami összességében lehetővé teszi az új technológiával elérhető eredmények pontos, adatalapú elemzését.

Felhasználási területek, lehetőségek és kockázatok

generatív mesterséges intelligencia

A Deloitte Global tanulmánya első helyen említi az időigényes és drága gyógyszerkutatást, ahol a generatív mesterséges intelligencia alkalmazása jelentősen felgyorsítja a rendelkezésre álló egészségügyi információkra épülő fejlesztési folyamatokat, a kísérleti szakaszban lévő készítmények várható hatásának felmérését, hitelesítését, ráadásul új perspektívákat nyit az innováció terén.

Az infláció, a szűkülő árrések, a növekvő munkabérek világában az sem elhanyagolható, hogy a költségek csökkentésével az új technológia használata erősíti a piaci szereplők versenyképességét, növeli a hatékonyságot.

A diagnosztika az a terület, amelyen az egészségügyi szakemberek a jövőben olyan eredményeket érhetnek el a generatív AI-eszközök segítségével, amilyenekre önerőből nem volnának képesek. Itt azonban fontos megjegyezni, hogy a gép-ember együttműködésében elért eredmények értékelésekor az emberé a döntő szó (és felelősség), különösen, ha a diagnózis felállításáról és a kezelési javaslatokról van szó.

A generatív mesterséges intelligencia-modellek a működésükből adódóan ugyanis nem tökéletesek: hibázhatnak, tévedhetnek. Életképességüket, értéküket, az alkalmazásukba vetett bizalmat jelentős részben az eredmények orvosok által végzett felülvizsgálata és hitelesítése határozza meg.

„A generatív AI-eszközök ma még újdonságnak számítanak az egészségügyben, ezért különösen fontos, hogy a felhasználók a bizalom erősítése és a hatékonyság javítása érdekében pontosan felmérjék, mire van szükségük és időben felismerjék, kiszűrjék az esetleges kockázatokat.

Ebben a folyamatban számíthatnak a Deloitte tapasztalatára, tudására, támogatására” – mondja Fábián Dorottya, a Deloitte Magyarország egészségügyi iparágra fókuszáló csoportjának vezetője.

Idő, pénz, hatékonyság az egészségügyben

A koronavírus-világjárvány az egészségiparban is felhívta a figyelmet a globális ellátási lánc összetettségére és sebezhetőségére. A földrajzi jellemzők, a betegségek elterjedtsége, a társadalmi-gazdasági tényezők és a logisztikai adatok felhasználásával a generatív mesterséges intelligencia jól alkalmazható piaci előrejelzések készítésére, beszerzési, szállítási, beruházási stratégiák kidolgozására.

Ahogyan arra a Deloitte felhívja a figyelmet, az AI-megoldások a folyamatok automatizálásával enyhítik az adminisztratív terheket, ennek köszönhetően az intézmények a felszabaduló időt és energiát a betegellátás színvonalának emelésére, optimalizálására használhatják fel. 

A vizsgálatok ütemezése, a gyógykezelések várható időtartamának előrejelzése, a műtéti kapacitások, a létszámigény tervezése, a műszerek, berendezések állapotának nyomon követése, a készletgazdálkodás mellett számos más területen is bevethető a mesterséges intelligencia a hatékonyság növelésére, a pazarlás csökkentésére, a betegek mielőbbi gyógyulásának támogatására.

Ahogyan az egészségügyi iparágban nincs két egyforma szervezet, úgy a felhasználási lehetőségek sokasága miatt egységes recept sincs az új technológia bevezetésére, ezért is fontos, hogy az ágazat szereplői felkészülten lássanak hozzá az alkalmazásához.

Mesterséges intelligencia hírek a SzámoldKi.hu oldalán.


AI Mesterséges intelligencia