Egy ingatlan messze túlmegy a, jogi terminusként használt, szokásos mértékű ajándék fogalmán, de vannak olyan szerencsések, akik a karácsonyfa alatt egy lakás vagy éppen ház kulcsait találják. Bár a meglepetés ajándék, a jogi értelemben nem lehet ajándék, mégis nagy örömet szerez annak, aki beköltözik.
Már októberben kinézték az ingatlant, de egy nehézség miatt csak most decemberben tudtuk aláírni az adásvételi szerződést azzal az idősebb párral, akik lányuk számára vettek lakást - meséli Horváth Evelin a zalaegerszegi GDN Ingatlanhálózat - ICON Ingatlaniroda referense.
Részleteket nem árulhatunk el, hiszen akkor elrontanánk a meglepetést, annyit azonban megoszthatunk a tranzakcióról, hogy kifejezetten olyan ingatlant kerestek a szülők, ahová csak be kell költözni, tehát felújított, bútorozatlan lakás. Ők a fa alá teszik majd a kis dobozt, amiben az ingatlan kulcsai lapulnak. Gyermekük pedig akár már aznap birtokba veheti új otthonát.
A jog másként látja
A fent leírt tranzakció a szó hagyományos értelmében ajándékozás, jogilag azonban nem az. A hatályos törvények szerint az ajándékozási szerződésben a megajándékozottnak el kell fogadnia a neki szánt ingatlant. Vagyis nem lehet meglepni senkit egy lakás tulajdonjogával, sem az ünnepek idején, sem máskor. Azt a hátrányt azonban, hogy elvész a meglepetés egy szabályos ajándékozás esetén, pótolhatja az, hogy amennyiben egyenesági rokonok között történik az ingyenes tulajdonog átruházás nem kell ingatlan illetéket fizetni.
Ez is előfordul
Előfordult egyszer, hogy az eladó az utolsó pillanatban jelezte felénk, hogy szeretné megváltoztatni a bankszámlaszámot az adásvételi szerződésen - meséli Agatity Roland a GDN Ingatlanhálózat üzemeltetési vezetője. Természetesen megoldottuk, majd az aláírás és utalás után az eladó hölgy felhívta a gyermekét, onnan az irodából, és mondta neki, hogy nézzen rá gyorsan a számlaegyenlegére. Ebből tudsz lakást venni! - volt nagy öröm és meglepetés a vonal másik végén, számol be a szakember egy nemrégiben lezajlott esetről.
Ilyenkor az ajándékozás tárgya nem az ingatlan, így más szabályok vonatkoznak erre az esetre. A megvásárolt lakás azonban közvetlenül a megajándékozott nevére kerül majd, nem lesz szükség még egy szerződésre.
Mától a tiéd
Szintén GDN-es sztori, amikor egy édesapa azt a lakást vásárolta meg a lányának, amelyikben már évek óta élt, mint bérlő. Annyira beleszeretett a szépen felújított, jó környéken lévő lakásba, hogy a szülei úgy döntöttek, megveszik neki. Ebben az esetben is az apa nevére került az ingatlan, méghozzá úgy, hogy az abban élő lány csak később szerzett róla tudomást, hogy már nem kell bérleti díjat fizetnie. Itt mindenkinek, a tulajdonosnak, ingatlanközvetítőnek és a szülőknek együtt kellett működnie a háttérben, hogy valóban meglepetés legyen a lakás.
Szakember mindig kell
Legyen szó szabályos ingatlan ajándékozásról vagy meglepetésnek vásárolt lakásról, esetleg pénzbeli juttatásról, minden egyes ügyben érdemes ingatlan ügyekben járatos szakemberrel konzultálni a tranzakció előtt, hogy az ajándék minden félnek örömet okozzon.