A tájékoztatás szerint a miskolci vállalkozás korábban már szállított alkatrészeket két műholdhoz, és most újabb 140 darab alkatrész előállítását végzi el fővállalkozóként.

    Az optikai, hőtechnikai, kalibrációs és egyéb funkciókat ellátó eszközök gyártásához további 30 cég munkájára is szükség van - írják. A Magyar Űripari Klaszter (Hunspace) tagvállalatai mellett több külföldi beszállító is hozzájárul a megrendelés 2018-ig ütemezett teljesítéséhez - közölték.

    A közlemény szerint a földmegfigyelési feladatokat célzó Copernicus program végrehajtásával az Európai Űrügynökséget (ESA) bízta meg az Európai Unió. A programban négy Sentinel-2 műholdat állítanak pályára, amelyek egyebek mellett környezetvédelmi elemzésekhez készítenek felvételeket a Föld felszínéről. A műholdcsalád első példánya 2015 óta működik, a második a végső teszteket teljesíti, a harmadik és negyedik megépítése napjainkban kezdődik - írják.


    A másfél tonnás egységek összeállítása legalább öt évig tart, a műholdakon több száz cég több ezer mérnöke dolgozik. A négy műhold üzembe helyezése után egy-egy földi pontról 2-3 naponta készülhet űrfelvétel - áll a közleményben.

    Az NFM felidézte: több új lehetőséget nyitott meg a magyar űripar előtt, hogy a kormányzati erőfeszítéseknek köszönhetően Magyarország 2015 novemberében az ESA teljes jogú tagjává vált. A szektor növekvő teljesítőképességét igazolja, hogy kis- és középvállalkozások egyre szélesebb körben képesek csatlakozni a nemzetközi együttműködésben megvalósuló munkákhoz. A lépés növeli a foglalkoztatottságot, és segít Magyarországon tartani a magasan képzett, csúcstechnológiát előállító szakembergárdát - közölte a minisztérium.

A cikkhez ajánlott kalkulátorunk


Tudomány