Az újonnan indult Biztonságos Műköröm Alapanyag program célja, hogy a műkörmös szakemberek és vendégeik hiteles, megbízható információkat kapjanak az alapanyagok egészségügyi kockázatairól. A kezdeményezés részeként egy magyar fejlesztésű, hipoallergén műköröm termékcsalád is piacra került, amely most elnyerte a 2024-es MagyarBrands Innovációs díjat.

Egy friss nemzetközi kutatás szerint a műköröm alapanyagok részben képesek felszívódni a körömlemezen keresztül. Az Európai Unió által tiltott összetevők, rákkeltő, mutagén vagy magzatkárosító anyagok jelenléte nem ellenőrzött az olyan termékekben, amelyek nincsenek regisztrálva a Kozmetikai Termékek Bejelentési Portálján (CPNP).

„Különösen az olcsó, Távol-Keletről érkező alapanyagok jelentenek kockázatot, az ilyen termékek használata nemcsak a vendégek egészségét, de a műkörmösök munkájának biztonságát is veszélyeztetheti” – hangsúlyozta a Mystic Nails Hungary ügyvezetője. Gyimesi László kiemelten fontosnak nevezte, hogy a műkörmös szakemberek kizárólag olyan anyagokkal dolgozzanak, amelyek megfelelnek az Európai Unió szigorú előírásainak. 

Nincsenek csodák 

Gyimesi László arra is felhívta a figyelmet, hogy gyakran a jogszabályoknak nem megfelelő termékek is tűnhetnek minőséginek, mivel gyakran pont a tiltott összetevők jelenléte miatt könnyebb, jobb használni a terméket, azonban ezzel a felhasználók egészsége kerülhet veszélybe.

„Érdemes elfogadni egy tényt, miszerint nincsenek csodák, bár szeretünk bennük hinni. Ha valami nagyon olcsó, akkor garantálható, hogy ott a minőség nem lesz rendben és ez nem biztos, hogy a termék felhasználhatóságában jelenik meg, hanem például az egészségügyi kockázatok vonatkozásában.” 

Tényfeltáró tudásbázis a biztonságért

„Szívügyünk és megkerülhetetlen felelősségünk egyben a műkörmösök és a vendégeik egészsége is, ezért indítottuk útjára a Biztonságos Műköröm Alapanyag programunkat, melynek keretében edukatív tartalmakkal igyekszünk mind a szakmabeliek, mind pedig a műkörmöt, gél lakkot viselő vendégek tudását bővíteni, hogy tisztában legyenek az esetleges kockázatokkal és hiteles, megbízható információkat kapjanak, melyek birtokában felelős döntést tudnak hozni, hogy mely termékeket használják / viseljék” – emeli ki a szakember. 

Hogyan tudhatjuk, hogy egy termék regisztrált a CPNP-ben?

A Kozmetikai Termékek Bejelentési Portálja (CPNP) olyan uniós adatbázis, amelybe minden kozmetikai terméket regisztrálni kell a forgalomba hozatal előtt. „A CPNP-ben történő regisztráció nélkül a műköröm alapanyagok forgalmazása szabálytalan és a termékek biztonságos összetétele ellenőrizetlen” – figyelmeztetett Gyimesi László.

A Mystic Nails ügyvezetője ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a CPNP adatbázis nem nyilvános, így a műkörmösök jelenleg nem tudják maguk ellenőrizni, hogy az általuk használt termék regisztrált-e.

„A Mystic Nails Hungary viszont rendelkezik hozzáféréssel a CPNP adatbázishoz, így mi kérésre segítünk a szakembereknek ellenőrizni a termékek regisztrációját, hiszen a műkörmösök felelőssége óriási, mert az általuk használt anyagokat a vendégek viselik, vagyis az ő egészségük forog kockán” – fogalmazott az ügyvezető.  

Az adminisztratív kötelezettségek elmulasztása komoly pénzbírsággal járhat, amely a több ezer eurót is elérheti. Emellett a hatóságok megtilthatják a nem regisztrált termékek forgalmazását, sőt, akár jogi eljárást is kezdeményezhetnek. Gyimesi László szerint, bár a szankciók ritkán érvényesülnek, a szabályokat figyelmen kívül hagyó márkák komoly kockázatot vállalnak.

„A Mystic Nails nem csupán a termékek biztonságát garantálja, de emellett kiemelt figyelmet fordítunk a hipoallergén alapanyag fejlesztésére is. Ennek ékes bizonyítéka a Mystic Nails Sensitive termékcsaládja, mely Magyarországon egyedülálló módon rendelkezik hivatalos hipoallergén minősítéssel, és amelyet a 2024-es MagyarBrands Innovációs díjjal is elismertek” – tette hozzá Gyimesi László.


Egészség