A bőrdíszművesség a 19. században jött létre, kialakulása a műbőrgyártással egyidős, amikor is nagy mennyiségben készülő használati tárgyak jelentek meg. A kedvezőbb árfekvés kedvezett ennek az iparágnak, elindulhatott a gépekkel való sorozatgyártás. Ezeknek a termékeknek alkalmazkodni kell a legújabb divathoz, így nem az időtállóság a cél, hanem a trendek és a megfizethetőség.

Az övek mindkét csoportnál fontos szerepet játszanak, és az ÖvBolt.hu női bőr öv kínálatában rengeteg prémium terméket találunk.

Ismerjük meg a bőrművesség történetét!

A bőr az egyik legrégebben megmunkált anyag az emberiség történelmében, és a belőle készült tárgyakat igen jól lehetett hasznosítani. Az ősember ruházatot, lábbelit készített a bőrből, és felhasználta hajlékában is. Később, amikor a cserzés folyamatát felfedezték és elsajátították, tartós kellékeket tudtak létrehozni, mint például cipő, tarsoly, lószerszám. Az idő múlásával a bőrrel dolgozó szakmák elkülönültek, létrejöttek az önálló céhek.

A régi magyar mesterségek két csoportra voltak oszthatók, a szőrös bőrrel és a szőrtelen bőrrel foglalkozókra. A prémekkel a szűcsök dolgoztak, a szőrtelen bőr megmunkálásával pedig a nyergesek, a szíjgyártók, a könyvkötők, a cipészek, a csizmadiák és a kesztyűkészítők.

A magyar népi bőrművességről

Ez a mesterség a magyar nép ősfoglalkozásának minősül. Az elhullott jószágok bőréből a pásztorok karikásostort, bicskatokot, tarisznyát, bőrerszényt, kantárt, bőrszíjat, bocskort alkottak, melyeken különleges motívumok, jelképrendszerek találhatók. Az ősi technikák, mint a fonás vagy a szironyozás, a pásztorművesség népi bőrtárgyain maradtak fenn leginkább. Számos díszítő technikát ismerünk, melyek a szironyozás, a fonás, a sallangfonás, a rátét, a batikolás, a metszés és a poncolás.

A magyar bőrműves termékek

Keressünk lehetőséget arra, hogy manufaktúrákba, műhelyekbe látogathassunk, hogy megismerhessük a bőrművesség folyamatait. Nézzünk körül kézműves vásárokban, ahol meg lehet szemlélni, megérinteni az alkotásokat, és a termék bőr illatát érezni testközelből. Ezek a tárgyak nem csupán erről a csodálatos technikáról szólnak, hanem mindegyik remekműnek lelke van. A bőrművesek munkájuk során követik őseink tudását, lelkületét, hogy ezek a rendkívüli műalkotások a mai korban is megtalálják helyüket. Keressünk rá a #övmánia kifejezésre az interneten, sok érdekességet fogunk találni!