A tapasztalat azt mutatja, hogy sok lakó- és ipari épületnél az első penész vagy vízfolt megjelenése után nem történik meg az azonnali beavatkozás, pedig ezek a tünetek egyértelmű jelei a szigetelés öregedésének és meghibásodásának. Ilyenkor minél előbb utólagos tetőszigetelésre van szükség annak érdekében, hogy megelőzzék a komolyabb problémákat.
Mikor kell újraszigetelni a tetőt?
A tetőre számos tényező hat, amely a szigetelést éri elsősorban. Ilyen tényező az UV-sugárzás, a hőmérséklet-változások, a mechanikai sérülések és az anyag elöregedése. A tetőszigetelők a tető PVC szigetelését ajánlják bizonyos esetekben, de nagyon sokszor a bitumenes szigetelés válik be.
Ha az eredeti bitumenes lemezek repedezni, hólyagosodni kezdenek, vagy az aljzat nedvességet szív be, akkor bizony már nem kérdés, hogy eljött a felújítás, javítás ideje.
Hogyan jelentkezik a probléma?
A leggyakoribb eset a beázás és az ebből fakadó penészedés, a hőveszteség és a szerkezeti károk kialakulása, amelyek már csak akkor kerülnek napvilágra, amikor már komolyabb anyagi áldozatot követelnek. Pedig egy időben elvégzett, utólagos szigetelés megakadályozza a további károsodást, valamint a hőszigetelést is javítja, ez pedig nagyon fontos a rezsiköltségek szempontjából.
Bitumen, PVC vagy folyékony bevonat?
A megfelelő technológia kiválasztása mindig a tető állapotfelmérésen alapul. A bitumenes szigetelés jól alkalmazható a régi lapostetőkön. Akkor, amikor a meglévő rétegek még stabilak, elegendő egy felújító vagy kiegészítő réteg. Komolyabb károsodás esetén a teljes rendszert cserélni kell korszerű modifikált lemezre és a páratechnológiai megoldásokkal kiegészítve.
Alternatívát jelent a PVC alapú szigetelés, különösen nagy felületű épületeknél, ipari, kereskedelmi létesítményeknél. Ez a típus könnyű, ellenálló és a meglévő rétegre is felhelyezhető, így elkerülhető a bontás és az elszállítás költsége.
Bonyolultabb tetőszerkezeteknél a folyékony szigetelés lehet az ideális, a poliuretán vagy gumi alapú bevonat tökéletesen lezárja a hajszálrepedéseket, hézagokat, és tartós, vízálló felületet képez.
A szakemberek az utólagos tetőszigetelés esetében először alapos állapotfelmérést végeznek, ahol eldől, milyen munkálatok szükségesek és milyen anyaggal szigeteljenek. Aztán előkészítik a felületet és felviszik az új szigetelőréteget. A munkát minőségellenőrzés és garanciaadás zárja.
Egyáltalán nem szabad megvárni, amíg a tető látványosan ázik, egy utólagos szigetelés, időben elvégezve, nemcsak olcsóbb de tartósabb is és elkerüli azt, hogy a nedvesség a falakba és a szerkezetbe beszivárogva jelentős károkat okozzon.