Ha tudatosan használjuk fel, ez az összeg valódi befektetés lehet a család pénzügyi biztonságába és a gyermekek jövőjébe. Mutatjuk, milyen okos döntést javasol a pénzügyi szakértő.

Az adókedvezmény egy gyerek esetében 10 ezerről 15 ezer forintra nőtt, két gyereknél pedig 20 ezerről 30 ezerre emelkedett, gyerekenként, tehát 60 ezer forint lett.  Három vagy több gyermek esetén gyermekenként 49.500 forint, három gyermeknél például 148.500 forint nettó megtakarítást jelent havonta.

„Ez az emelés konkrét, érzékelhető segítség a magyar családoknak. Az intézkedés célja a kormány szándéka szerint, az infláció ellensúlyozása, a családok anyagi biztonságának növelése, valamint a gyermekvállalás további ösztönzése, különösen a második és harmadik gyermek megszületése. A megnövekedett havi jövedelem tudatos kezelésével a családok jelentősen hozzájárulhatnak saját pénzügyi stabilitásukhoz és jövőjük építéséhez” – mondta Csongrádi Richárd, a Banknavigator.hu szakértője.

Hangsúlyozza, hogy a kedvezmények adminisztrációja is egyszerűsödhet, a NAV automatizált rendszereivel egyre inkább támogatott az adóelőleg-nyilatkozatok kezelése, különösen, ha gyermekenként történik az érvényesítés.

Mire érdemes fordítani a megnövekedett bevételt?

A pénzügyi tanácsadó a többletjövedelem felhasználására javasolja például a vésztartalék kialakítását. „Fontos, hogy egy családnak legyen 3-6 havi megtakarítása a váratlan kiadások esetére. Az összeg Babakötvény, Start-számla vagy más célzott megtakarítási formában hosszú távon stabil alapot adhat a gyermekek jövőjéhez” – tette hozzá. A szakértő a célok között említette a lakáshitel előtörlesztését, a nyelvtanfolyamokat, sport- vagy zenei képzéseket, mint hosszú távú befektetéseket.

Az ehhez hasonló plusz jövedelmek remek lehetőséget kínálnak arra is, hogy elkezdjünk rendszeresen félretenni – például nyugdíjcélú megtakarítás formájában –, vagy akár növeljük egy már meglévő befektetési portfóliónk havi befizetését. „Az évek során, kamatokkal és esetleges állami támogatással kiegészülve, jelentős megtakarítás halmozódhat fel, amely nagy segítséget jelenthet majd a nyugdíjas évek anyagi biztonságának megteremtésében” – hívta fel a figyelmet Csongrádi Richárd.

Hozzátette, hogy mindenkinek érdemes alaposan átgondolnia, hogy a plusz bevételét hogyan használja fel, akár nagyobb célok is finanszírozhatók a pluszösszegekből, akár hitelfelvétellel kombinálna. A szakértő példaként említette a lakástakarék indítását is, amelyhez ugyan már nem jár állami támogatás, de a pénztárak hasonló mértékű kamatbónuszt kínálnak a megtakarítás mellé. 

Családi adókedvezmény kalkulátor 2025


Pénzügy