A jelzés kiértékelése után a helyszínre küldött és pontos információval rendelkező kivonuló járőrszolgálat tetten érte és feltartóztatta a rendőrség kiérkezéséig az elkövetőket.
A két különálló eset jól mutatja, hogy a jól működő videótávfelügyelet és az elektronikus vagyonvédelem rendszerek mennyire hatékonyan szolgálják a tulajdonosaik és a segítik a rendvédelmi szervek munkáját.
Kecskeméti építkezés: két betörés, két elfogás
Április 22-én és április 24-én, ugyanazon kecskeméti építési területen próbáltak illetéktelenek építőanyagokat eltulajdonítani.
Mindkét alkalommal az Elektronika Vonala Biztonsági Megoldások Zrt. videótávfelügyeleti rendszere azonnal jelzett, és élő képpel tájékoztatta a diszpécsereket az eseményről.
„Éjszaka az elkövetők behatoltak a riasztóval védett területre. A távfelügyeleti diszpécserek nem csak riasztás jelzést, hanem videó képet is kaptak egyidőben az eseményről. A kivonuló járőrök perceken belül a helyszínen voltak, és tetten érték az elkövetőket” – mondta Csalami János, az Elektronika Vonala Vagyonvédelem vezetője.
A két elkövetőt a járőrök átadták a rendőrségnek.
Az esetek rámutatnak arra, hogy a videós felügyelet jelentősen növeli a biztonsági rendszer hatékonyságát nem zárt területeken pl: telephelyeken, építkezéseken, ahol gyakori a lopások kockázata.
Gyöngyösi benzinkút: pánikjelzés segítette az elfogást
Május 4-én hajnalban egy gyöngyösi ORLEN benzinkútnál történt lopási kísérlet. A benzinkút alkalmazottja, miután észrevette, hogy egy személy terméket helyezett a táskájába és fizetés nélkül távozna, felszólította, hogy tegye azt vissza, vagy fizesse ki az árut. Ezt követően szóváltás alakult ki közöttük. Az eladó megnyomta a pánikgombot.
„A pánikjelzésre köszönhetően a járőrök perceken belül a helyszínen voltak, és feltartoztatták az elkövetőt a rendőrség kiérkezéséig. Az ilyen rendszerek éppen az ilyen kritikus pillanatokban mutatják meg valódi értéküket” – emelte ki Csalami János, biztonságtechnikai tanácsadó.
A biztonságtechnikai szakember szerint a riasztásjelzéseknél legfontosabb a jelzés valódiságáról való meggyőződés és a gyors reagálás képessége, amelyet a modern technológiák biztosítanak:
„Ezek a rendszerek nem csupán riasztásjelzésre alkalmasak, hanem élő képpel mutatják meg, mi történik a helyszínen, így sokkal hatékonyabban tudunk reagálni” – hangsúlyozta a biztonságtechnikai tanácsadó.
Az esetekből egyértelműen látszik, hogy az elektronikus vagyonvédelmi rendszerek ma már nem csupán vállalatoknak, hanem magánszemélyeknek is ajánlottak.
Csalami János szerint ezek a rendszerek különösen akkor bizonyulnak hasznosnak, ha nem csak betörést, hanem pánikjelzést vagy orvosi segélykérést is kezelni tudnak:
„Mindenkinek érdemes megfontolnia a távfelügyelettel ellátott rendszerek használatát, mert nem csupán a vagyont védik, hanem kritikus helyzetekben életmentő segítséget is nyújthatnak” – tanácsolja a szakértő.