A gyermek és a placenta kapcsolata

A szüléshez vezető út egy hosszú folyamat – szerencsés esetben 9 hónapon át tart. Hogy mi történik közben a nő szervezetében, azt kevesen kísérik figyelemmel: a várandósok közül sokan szeretnék azonban tudatosan megélni azt az időt, amíg kisbabájuk a pocakban fejlődik.

A Momzee A szüléshez vezető út kurzusa abban segít, hogy rálássunk, mennyi csodával vagyunk körülvéve – a testet és lelket is felkészíti ez a videós tanfolyam a nagy eseményre. Azoknak feltétlenül érdemes az anyagot megtekinteni, akik szeretnének többet megtudni a várandósság során végbemenő változásokról, és tudatosan szeretnének kialakítani egy szülési tervet.

Nem lesz mindegy ugyanis, milyen módon jön világra a kisbaba, mi történik vele és az “ikertestvérként” is emlegetett placentával a születés után. Merthogy a méhlepény egy olyan szerv, amely a babával együtt fejlődik a mama hasában a hónapok során.

Ez lesz az, amely élelmet biztosít számára: rajta keresztül jutnak el a magzathoz a fontos tápanyagok és az oxigén. Az édesanya szervezetére is hatással van a jelenléte, a placenta szerepet játszik például a hormontermelésben is.

Mi történhet a méhlepénnyel a szülést követően?

A baba világra jön, és vele együtt a placenta is távozik az anyaméhből: ez a szerv innentől kezdve feleslegessé válik – a legtöbb kórházban a kukában landol. Sokan azonban úgy gondolják, hogy a méhlepénynek "mágikus" szerepe van és éppen ezért ragaszkodnak is ahhoz, hogy hazavigyék magukkal. 

Minden kultúrában más-más módon közelítették meg a méhlepény funkcióját a születés után. A legtöbb helyen erőmerítés céljából alkalmazták. Volt, hogy megszárították, majd kapszulaként a kismamának adták, hogy a szülést követően gyorsan megerősödjön. A placenta vasban és más vitaminokban is gazdag, a szülés utáni regenerációt is támogathatja. 

Máshol varázslatos dolgokat műveltek a méhlepénnyel a régiek: gyakran a földbe ásták annak céljából, hogy az újszülött és a föld – a világ – kapcsolata erősödjön. Napjainkban gyakori, hogy a szülők egy fát ültetnek a baba tiszteletére – akár ez alá is el lehet rejteni a placentát, hisz megfelelő tápanyagot biztosít majd a gyökereknek.

Egyiptomi és afrikai hagyományok

A megszárított méhlepényt porrá őrölték, és amulettet készítettek belőle, amelyet a gyermek is viselt a gonosz szellemek ellen: ez volt szokás az ősi Egyiptomban.

Afrikában volt, ahol megmosták a szervet, mielőtt valamilyen célra hasznosították volna, de egyes törzseknél a placentaégetés terjedt el: a tűzzel való tisztítás is egy mágikus rituálé, a szellemi energiák megtisztulását szolgálja.

A méhlepény szerepe kiemelkedő: a Momzee oldalán pedig ennek a témának is sok figyelmet szentelnek, érdemes felkeresni a honlapjukat.