A Versenyhivatal továbbra is kiemelt figyelmet fordít a vállalatok árkommunikációjára, és zöld állításokkal kapcsolatos, valamint influenszer marketinget érintő ügyekben is egyre gyakrabban jár el.

A legjelentősebb hazai versenyjogi fejleményeket dr. Gál Gábor, a GVH versenytanácsának tagja foglalta össze. Dr. Gál Gábor, versenytanácstag kiemelte, hogy „A vállalatok számára kihívást jelenthet az aktuális fogyasztóvédelmi szabályozási változások követése, alkalmazása. A GVH kiemelt figyelmet fordít, és aktív jogérvényesítő tevékenységet folytat – többek között – az árkommunikációs szabályok betartatásáért, továbbá a digitális térben elterjedt sötét mintázatok, a zöld állítások és az influenszer marketing területén is.

Az antitröszt/kartell ügyek kapcsán hangsúlyozta a valódi engedékenységi együttműködés fontosságát, a vállalat-összefonódások kapcsán pedig kiemelte az újonnan bevezetett egyszerűsített űrlapot, valamint emlékeztetett a végrehajtási tilalomra is.”

„Szigorodnak a szabályok az erőfölényben lévő vállalkozások számára. Az Európai Bizottság új iránymutatás tervezete alapján vélelmezetten jogsértőek lesznek a kizárólagossági megállapodások és a kizárólagosságért adott kedvezmények. A szabályozás tervezetét október végéig lehet észrevételezni a folyamatban lévő nyilvános konzultáció keretében.” – tette hozzá dr. Horányi Márton, a versenyjogi praxis vezetője.

A Baker McKenzie versenyjogi szakértői felhívták a figyelmet arra, hogy 2024. augusztus 1-től a Versenyhivatal immár az előző évi nettó árbevétel 15%-ig terjedő bírságot szabhat ki jogsértés esetén. A megemelt bírságmaximumon túl a versenyjogi kártérítési perek is komoly pénzügyi kockázatot jelentenek. A megfelelés érdekében folyamatosan figyelemmel kell lenni a legújabb versenyjogi fejleményekre, különösen a HR kartellek és az információcsere területén.

Dr. Hegymegi-Barakonyi Zoltán, a versenyjogi praxis partnere a jövő versenyjogi kihívásai közül kiemelte, hogy "a mesterséges intelligencia elterjedése új kockázatokat teremt az algoritmusok általi összehangolt magatartások eredményeképpen, amelyekért nemcsak az AI-t alkalmazó piaci szereplők, de még a szoftvereket fejlesztő cégek is felelősek lehetnek, ha nem teszik meg a megfelelő intézkedéseket a versenykorlátozások megelőzése érdekében."


AI Mesterséges intelligencia Jog