A dolgozók közel kétharmada elégedetlen munkahelye állapotával - derül ki a létesítményüzemeltetéssel foglalkozó Frame Group és az Europion (korábban Opinio) platform közös, hazai gyártócégek munkavállalói körében végzett reprezentatív kutatásából. Magyarországon először kérdezték meg a gyáripari létesítmények dolgozóit arról, milyen hatással van a munkakörnyezetük az általános jóllétükre és ezen keresztül a teljesítményükre. A kutatás tanulságait és a legfontosabb piaci trendeket a Frame Group Létesítmény Körkép elnevezésű anyagában jelenteti meg az idei év első negyedévében.
Magyarország iparosítási törekvései nyomán számos új gyáregység épült az utóbbi években és jelenleg is több mega projekt van épülőben. Az új üzemek mellett viszont hajlamosak vagyunk megfeledkezni az elavultabb létesítményekről és azok karbantartásáról, pedig a legjobb munkaerő bevonzása és megtartása a hazai cégvezetők szerint is szoros összefüggésben van a munkakörnyezettel.
A Frame Group és az Europion közös Létesítmény Körképe rávilágít arra, az általános tisztaság és rendezettség szinte minden megkérdezett (96%) számára elengedhetetlen, ehhez képest 39% fejezte ki elégedetlenségét a jelenlegi munkahelyén zajló létesítményüzemeltetéssel kapcsolatban. A felmérés szerint a munkavállalók közel egyötöde (19%) tervezi, hogy egy éven belül munkahelyet vált, így a dolgozói jólét biztosítása ma már nem luxus, hanem alapkövetelmény.
A gyors ipari bővülés egyik érdekes mellékhatása, hogy akár iparágakon belül is nagyon különböző munkahelyi élmény érheti azt a többszázezer honfitársunkat, aki gyártócéghez megy be dolgozni, hiszen a felmérés rávilágít, hogy a hazai gyártó cégek épületeinek kevesebb mint ötöde (18%) épült 2014 után, azaz mondható fiatalnak, több mint harmada (36%) 30 évnél is idősebb.
A létesítménygazdálkodás kulcsszerepet játszik abban, hogy a munkavállalói elégedettség növelésével a vállalatok vonzóbbá váljanak a tehetséges munkaerő számára. A Frame Group Létesítmény Körképe épp ezt a célt szolgálja, hogy a hatékony működés és dolgozói jóllét érdekében az ipari létesítmények állapotát a dolgozók szemszögéből is megértsük.
A válaszadók bevallása szerint is a meghatározó többség (77%) számára fontos, hogy a munkáltatója elegendő figyelmet fordítson a létesítmény kialakítására és gondozására, hiszen kétharmaduk (66%) úgy véli, a megfelelő munkakörnyezet biztosítása a megbecsülés kifejezésének egy módja. Mégis a megkérdezettek 59%-a szerint változatlan vagy negatív irányba változott a létesítmény gondozottsága az utóbbi években.
“Ha azt nézzük, hogy becslések alapján ez közel 100 millió négyzetméter gyárterületet érint, a hazai cégeknek jelentős lemaradást kell behozni az üzemeltetésben, ami egyrészt a szolgáltatási színvonal emelésén, másrészt innovációkon, a technológia sokkal elterjedtebb használatán keresztül lehetséges.” - mondta el Puskás Attila, a Frame Group egyik tulajdonosa és igazgatóságának tagja.
A felmérés arra is rávilágított, hogy a munkavállalók 22%-a fizikai és szellemi feladatokat is ellát. Az irodai környezet gondozottsága ennek köszönhetően a gyárban dolgozók felét, pontosan 52%-át érinti.
Az irodai munkakörnyezet kapcsán az egyik leggyakoribb konfliktuspont a hőmérséklet és szellőztetés, erre mutat rá az is, hogy a kutatásban megkérdezettek is ezt jelölték meg, mint leggyakoribb panaszos helyzet. A válaszadók több mint harmada (38%) folyamatos problémát lát a belső hőmérséklettel (légkondicionálás, fűtés), míg 31%-uk a szellőzéssel és friss levegő befúvással kapcsolatban fejezte ki elégedetlenségét.
A hőmérséklet, a levegőminőség vagy a világítás éppen olyan területek, ahol nem csak a komfortérzet megteremtésében, hanem az energiahatékonyság növelésében is fontos szerepe van a technológiának. Innovatív szemlélettel és a legújabb épületfelügyeleti rendszerek üzemeltetésével így sokszor nem csak a munkavállalók elégedettségét növeljük, de a cégek költségei is csökkenthetők. - emelte ki Puskás Attila.
Akár folytatódik Magyarországon az iparosítási stratégia, akár új ipari trendek formálják a jövőt, a már meglévő munkahelyek és létesítmények fejlesztése kulcsfontosságú marad. A kutatás egyértelműen rávilágít, hogy a munkavállalói jóllét, a munkahelyi környezet állapota és a korszerű létesítménygazdálkodási gyakorlatok bevezetése nemcsak a jelenlegi kihívások kezelésében, hanem a hosszú távú versenyképesség biztosításában is meghatározó szerepet játszanak. Ezek az eredmények iránytűként szolgálhatnak a vállalatok számára, hogy ne csupán alkalmazkodjanak a változó gazdasági és piaci körülményekhez, hanem aktívan formálják is azokat.