Legújabb projektjük célja egy hordozható, otthoni használatra is alkalmas légzésfunkciós mérőeszköz megalkotása, amely nemcsak a betegek életminőségét javíthatja, de a telemedicina és az egészségtudatos életmód terén is új lehetőségeket nyithat meg. A kutatásról Prof. Dr. Peták Ferenc intézetvezető és Dr. Fodor Gergely, az intézet adjunktusa számolt be.

Az SZTE SZAOK, TTIK Orvosi Fizikai és Orvosi Informatikai Intézet hosszú évek óta zajló kutatásai hozzájárultak ahhoz, hogy olyan innovatív fejlesztések szülessenek, mint a légzésfunkciós mérőberendezés.

A projekt végső célja egy hordozható, kis méretű és viszonylag alacsony árú légzésmechanikai mérőeszköz létrehozása. Maga a módszer nem számít újdonságnak, hiszen már 50-60 éve létezik, és az intézet kutatói is évtizedek óta foglalkoznak vele állatkísérletes és humán vizsgálatokban. Az igazi innováció abban rejlik, hogy ezt a technológiát sikerült egy olyan kis méretű eszközre optimalizálni, amely akár otthoni használatra is alkalmas lehet.

Peták Ferenc felidézte, hogy a kutatás első szakasza 2023-ban zárult le, mely során az elektronikai komponenseket sikerült miniatürizálniuk, az SZTE Mérnöki Kar két fiatal kollégája, Sarcevic Péter és Bálint Ádám segítségével.

A fejlesztés következő szakaszában tovább dolgoznak az elektronika tökéletesítésén, valamint azon, hogy végül egy kézzel fogható, működőképes prototípus készüljön el. Fodor Gergely kiemelte, a következő nagy feladat ennek a prototípusnak a megtervezése lesz, amelyhez az egyetem 3D Központjának segítségét veszik igénybe.

Bár jelenleg a mesterséges intelligencia közvetlenül még nem része a projektnek, hosszú távú céljuk, hogy ezt is a rendszerbe integrálják. Egy másik fontos irány a telemedicinás alkalmazások erősítése. Ez lehetővé tenné, hogy az eszközt olyan helyzetekben is használhassák, amikor a beteg és az orvos távol vannak egymástól, személyesen nem találkoznak.

Az otthoni méréseknek köszönhetően az orvos folyamatosan követhetné a páciens adatait, nem pedig csak a háromhavi kontrollokon kapna összegyűjtött információkat, mint például egy vérnyomás- vagy vércukornapló esetében.

Az eszköz másik nagy innovatív megoldása egy riasztórendszer bevezetése. Ahogy Fodor Gergely magyarázta, a különböző légzőrendszeri jellemzőknek, mint például a légúti ellenállásnak, van egy normál értéke, ami függ az egyén életkorától, testméreteitől, betegségeitől. „Az eszközzel többszintű riasztásokat végezhetünk el.

Az egyik ilyen lehetőség, hogy jelezzen, amikor egy meghatározott időszak átlagértékeihez képest kiugró értékeket tapasztal. Ezeket az eltéréseket az eszköz nem csupán a beteg számára jelzi, hanem orvosának is küldhet róla egy riasztást” – mondta el. Mint Peták professzor hangsúlyozta, az eszköz bárkinek hasznos lehet a háztartásában, aki szeretne egészségtudatosabban élni. A felhasználók egy szimpla mérésből megtudhatják, hogy az a mért érték normális, vagy abnormális.

Fodor Gergely és Peták Ferenc a légzésfunkciós mérőberendezés mellett egyedileg tervezett légáramlásmérőjükkel is ígéretes eredményekről számoltak be. Ez egy olyan rendszer, ami megbízhatóan méri a kilélegzett levegő mennyiségét. A fejlesztésre azért volt szükség, mert a kereskedelemben kapható légáramlásmérők kis méretben nem elég pontosak.

„Létrehoztunk egy olyan áramlásmérőt, amelynek paraméterei – például méret és ellenállás – személyre szabhatók. Ez lehetővé teszi, hogy a légzőrendszer egyedi állapotához igazítsuk a berendezést, így pontosabb és megbízhatóbb méréseket végezhetünk” – mondta el Fodor Gergely. A 3D-nyomtatás segítségével az eszközt teljesen a betegek paramétereihez tudják igazítani, s ezáltal gyorsan és precízen képesek egyedi áramlásmérőket előállítani.


Egészség