A Balatoni Turizmus szövetség szerint, a hajósok nagymértékben hozzájárulnak ahhoz, hogy évente 9 millió körüli vendégéjszakát regisztráljanak a régióban.
Részben a vitorlázóknak is köszönhető, hogy ma már négy évszakos a Balaton programkínálata, hiszen nem csak nyáron, de ősszel és télen is szerveznek már regattákat a Balatonon.
A szervezet szerint: a vitorlázók stabil nyaralóvendégek a tó környékén. A sport és a Balaton szeretete minden évben stabilan visszavonzza őket a régióba és az éttermek, szolgáltatások igénybevétele fontos bevétel és mozgatóerő a régióban. A Kékszalag idején pedig kimondottan így van ez. A verseny a szárazföldről nézve is igen látványos. A parti kávézók asztalait már hetekkel előbb lefoglalják a nézők, így a versenynek komoly turisztikai hatása is van ebben az időszakban.
A Balatoni Turizmus Szövetség néhány amerikai kutatásra hivatkozva arra is rávilágít, hogy a vitorlázás boldogabbá teszi az embereket. A kanadai Wallace J. Nichols, a neves biológus is erre a következtetésre jutott. Kutatási eredményei alapján írta a Blue Mind című könyvet.
Ebben részletesen kifejti, hogy nem véletlen, hogy az emberek előszeretettel osztanak meg tengerparti, esetleg vitorlázós képeket magukról a közösségi médiában.
Szerinte a víz közelében, a vízen vagy a víz alatt való tartózkodás boldogabbá teszi az embereket, csökkenti a stresszfaktorok hatását, növeli a jó közérzetünket és beindítja a kreatív gondolkodást – idézi a nemzetközi kutatás eredményeit Éskovács Péter turisztikai és kommunikációs tanácsadó. Szerinte a kutató azt is állítja, hogy a vizes sportok növelik a koncentrációt. A vízen való tartózkodás a későbbi munkára és a társas kapcsolatokra is kihat.
Nicols egy interjúban még azt is kifejti, hogy a hajózás egyfajta „gyógyszer” is lehet sokak számára. Éskovács szerint a turisztikai és kommunikációs szakembereknek közösen át kellene gondolniuk, hogyan lehetne ezeket az egészségügyi kutatási eredményeket kamatoztatni annak érdekében, hogy a Balatonra még több vendég érkezzen, akár külföldről is.