A KazánÁBC weboldalán érdemes olyan szemmel keresgélni, hogy az ERP értékre is figyeljünk, ami sokat tehet mindezért. Na de mit is jelent ez a rövidítés? Ebben az írásban erről lesz majd szó, mert kifejezetten kritikus témáról beszélünk.

Maradj velünk végig, mert belemélyedünk egy kicsit a minket körülvevő problémák világába, és ezt követően az ERP létjogosultsága is szót érdemel. Végül pedig megmutatjuk azt is, hogy ez a szigorú szabályozás mire vonatkozik.

Valóban ennyire kritikus a helyzet?

Sajnos azt kell mondanunk, hogy igen, mert a légtér a fűtési szezonban sokkal nagyobb mértékben telítődik szén-dioxiddal, ami nemcsak a levegő minőségét képes rontani, hanem az élőlényekre is elképesztő mértékben hatással van.

Nem csak a tengerek élővilága kaphat szerepet, amikor arról beszélünk, hogy fenntartható világot szeretnénk megteremteni. Az egyre nagyobb mértéket öltő digitalizáció és a különböző készülékek használata nagyon sokat ront azon a kényes egyensúlyon, ami az ökoszisztémát övezi.

Beleértve az ózonréteget is, ami a bolygót és az azon élőket védi a nap káros hatásaitól. Lehet szó akár a napkitörésekről, de a leghétköznapibb kihívásról is, ami az egyre erősebbé váló UV-sugárzás, ami a bőrünkre és a szervezetünkre nézve is nagyon veszélyes lehet hosszú távon. A globális felmelegedésről nem is beszélve.

Mit jelent az ERP?

2015. szeptember 26-a óta minden olyan készülék esetén, ami fűtésre és meleg víz előállítására való, hatályosnak tekinthető egy rendelet, ami szabályozza a környezetbarát működést. Emellett a károsanyag-kibocsátás mértékének csökkentésére vonatkozóan is nevesít irányelveket.

Ez az Ökodesign-irányelv (Energy Related Product) gondoskodik mindezek szabályozásáról, rövidítve az ERP nevet viseli. Ez jelenik meg a készülék neve mellett minden webshopban és fizikai áruházban, ami lényeges információval szolgál.

A direktíva értelmében meg kell jeleníteni a termékekre vonatkozó olyan adatokat, mint a környezetbarát kialakítás, az energiacímke, a fűtési teljesítmény és a zajszint. Minden ilyen adat korlátok közé van szorítva, hiszen az irányelv azt is meghatározza, hogy milyen tűréshatáron belül kell lenniük ezeknek.

Milyen készülékekre vonatkozik ez a direktíva?

A kazánok világában maradva ezt azt jelenti, hogy minden olyan készülék ide tartozik, aminek a teljesítménye nem nagyobb, mint 400 kW. Puffertárolóknál 2000 literes vagy annál kisebb űrtartalomra. A használati melegvíz tárolók esetén szintén a 2000 liter a határ.

Különös figyelmet kell fordítani arra is, hogy a KazánÁBC weboldalán kapható nyílt égésterű kazánok, amik a direktíva hatálya alá tartoznak, csak társasházi gyűjtőkéményre csatlakoztatható készülékek helyére szerelhetők fel csereként. Ezek mentén tanácsos nézelődni!