“A 2020-2023-as indexértékek, az évtizedet jellemző különböző típusú válságok hatására, hullámzó képet mutatnak. A 2022-es rekordhoz képest – elsősorban a globális tényezőárak változása miatt – 2023-ra az index minimális csökkenést mutat.

Ugyanakkor az adatokra helyezett trendvonal egyértelműen pozitív képet fest, amelyet az is alátámaszt, hogy 2023-ban a régiós befektetések nominális értéke minden korábbinál magasabb szinten mozgott” – mondta el Kovács Zoltán, az MCC Üzleti Ismeretek Műhelyének vezetője.

A műhely munkatársai által kidolgozott mutató a közép-európai gazdasági integráció komponenseit és világgazdasághoz viszonyított súlyukat vizsgálja. 2023-ban a K8 országok közötti nominális kereskedelmi forgalom (a termékek és szolgáltatások exportja és importja) 298 milliárd eurót ért el, míg a régión belüli FDI-állomány 145 milliárd euróra nőtt – mindkét mutató világosan jelzi Közép-Európa erősödő gazdasági összekapcsolódását.

Ezen kutatási eredmények megvitatása áll a fókuszában az április 1-jén Budapesten kezdődött Gateways to Growth konferenciának, az MCC CEE Connectivity Hub kezdeményezésének keretében. A kétnapos esemény első napja a K8 országcsoport együttműködésének kérdéseivel foglalkozott, míg a második napon a visegrádi (V4) és a nyugat-balkáni (WB6) országok bevonásával egy szélesebb közép-európai perspektíva kerül előtérbe. Az idei év kiemelt témája az infrastruktúra, közlekedés és szállítmányozás regionális fejlesztésének vizsgálata.

Orbán Balázs, az MCC kuratóriumi elnöke, a rendezvényt megnyitó beszédében hangsúlyozta, hogy a tudományos kutatás és a tehetséggondozás szorosan összekapcsolódik, Magyarország pedig történelmi szerepéből adódóan hidat képez Kelet és Nyugat között.

A K8 országai közös múltjuk révén erős nemzeti identitással rendelkeznek, és a Duna nem elválasztja, hanem összeköti a térség népeit. Magyarország célja a régió versenyképességének erősítése, ezért folyamatosan fejleszti infrastruktúráját: új vasútvonalak épülnek, hidakat létesítenek, és a Budapest Airport visszavásárlása is ezt a stratégiai célt szolgálja. Hangsúlyozta, hogy az MCC konferenciája is a stratégiai gondolkodás és az együttműködés fontos fóruma.

Lóga Máté, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára vitaindító előadásában kiemelte, hogy a Budapest Airport visszavásárlása jelentős mérföldkő volt, amely biztosítja a repülőtér további fejlődését. Az elmúlt évben a létesítmény Európa egyik legjobbjaként teljesített, és 2025-ben mind az utas-, mind a cargoforgalom dinamikus növekedésére számítanak. A kormány célja a repülőtér vasúti összeköttetésének megvalósítása és a fenntartható működés elősegítése. A nyári csúcsidőszakra rekordkapacitással készülnek, a repülőtér 75. évfordulóját pedig nagyszabású eseményekkel ünneplik majd.

“A rendezvény üzenete világos: Közép-Európa gazdasági ereje a kapcsolódásban rejlik – legyen szó kereskedelemről, tőkebefektetésekről, infrastruktúráról vagy tudástranszferről, a regionális konnektivitás új szintre emelheti a térség versenyképességét” – mondta el Zulik Ákos, a CEE Connectivity Hub vezetője.

A Mathias Corvinus Collegium 2024-ban elindult kezdeményezése a régió országai közötti üzleti és gazdasági együttműködések, tudásmegosztás, és hosszú távú partnerségek építésére. „A Nyugat-Balkán hat országát integrálnia kellene az Európai Uniónak, méghozzá akár egyszerre mindegyiket” – mondja Bernáth Tamás, az MCC vezető oktatója, a „Nyugat-Balkán gazdasága 21. században” című könyv szerzője. 

„A hat ország együtt az EU 8. legnépesebb tagállama lehetne, miközben mai összesített GDP-jük kevesebb, mint Magyarországé. Hatalmas fejlesztési lehetőségek vannak tehát, amelyek kiaknázásában hazánk és a régiónk is kulcsszerepet játszhatna.” - fogalmazott a szakember.

A konferencia meghívottjai olyan rangos előadók és nemzetközi szakértők, mint Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója és az MCC kuratóriumának elnöke; Csák János, Magyarország korábbi kultúráért és innovációért felelős minisztere, jelenleg az MCC International Leadership and Management Műhelyének vezetője; Lóga Máté, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára, François Berisot, a Budapest Airport vezérigazgatója; Mirko Pahl a BCG, partnere és vasútközlekedési szakértője; Beata Daszyńska-Muzyczka, a Lengyel Köztársaság elnökének különmegbízottja a Három Tenger Kezdeményezésért; Milena Harito, az Orange európai országokért felelős IT és hálózati alelnöke, Albánia korábbi minisztere; valamint Marcin Horała, a lengyel Szejm tagja, a Centralny Port Kommunikacyjni korábbi kormánybiztosa; Martini Réka, az MVM Csoport stratégiai és M&A területekért felelős igazgatója; Sven Pöllauer, az ÖBB Passenger Transport PR, Marketing és Public Affairs vezetője, illetve Laurent Zylberberg, a Caisse des Dépôts főellenőre, korábban az ELTI elnöke és a LISEA igazgatósági tagja.

A második napon videóüzenetben George Friedman, a texasi Geopolitical Futures alapítója osztja meg a résztvevőkkel legfrissebb geopolitikai helyzetértékelését és a közép- és kelet európai régió együttműködésében rejlő lehetőségeket.