Véradás és plazmaadás
Mivel a plazmaadás egyre népszerűbbé válik napjainkban, mindenképpen beszélnünk kell erről is, ha a véradás a fő téma. A plazmaadás során a vért alkotóelemeire bontják egy speciális eljárás során, aminek eredményeként csupán a vérplazmát veszik le, a vér egyéb összetevőit pedig visszajuttatják a szervezetbe. Ilyen eljárást a plazmaadó központokban végeznek, például az ország számos pontján megtalálható Plazma Centerekben.
Ezzel szemben véradáskor a vér egészét leveszik. Ebből adódik, hogy bár a véradás és a plazmaadás feltételei között nagyon sok a hasonlóság, akadnak eltérések is. Rögtön például abban, hányszor lehet egy év folyamán plazmát vagy vért adni. Előbbire akár 45 alkalommal is sor kerülhet évente maximum, míg vért a nők négyszer, a férfiak ötször adhatnak egy esztendőben.
Ki adhat vért?
Véradásra azok a 18 és 65 év közötti egészséges felnőttek jelentkezhetnek, akiknek a testsúlya eléri az 50, de nem haladja meg a 140 kilogrammot. Minden véradást megelőz egy nyilatkozat kitöltése, amelyben az egészségi állapotról és a gyógyszerszedési szokásokról adnak tájékoztatást a leendő véradók.
Egy orvosi vizsgálatot is elvégeznek a jelentkezőkön, ami megerősíti az alkalmasságot. Ekkor az ujjbegyből vesznek vért, amiből meghatározzák annak hemoglobinszintjét, valamint az első véradáson a vércsoportot is.
A vizsgálatnak részét képezi még vérnyomás- és pulzusmérés, betegség gyanúja esetén a nyirokcsomók megtapintása, a mellkas meghallgatása, valamint lázmérés is.
Ha a vizsgálaton minden érték megfelelő, akkor a jelentkező adhat vért. Vannak azonban olyan tényezők is, amelyek eleve kizárnak a véradás lehetőségéből. Ezekkel nem árt előre tisztában lenni, hogy tudjuk, szóba jöhet-e egyáltalán az esetünkben a véradás.
Ki nem adhat vért?
A legfontosabb kizáró ok a nem megfelelő egészségi állapot. Ha hőemelkedésünk van, vagy az elmúlt 3 hétben lázzal járó megbetegedésünk volt, akkor nem adhatunk vért egy ideig.
Kizáró okot jelentenek bizonyos fertőző betegségek, mint például a HIV, vagy egyes krónikus betegségek. Nem adhat vért az, akire az alábbiak igazak:
- A szív-, érrendszer és keringési rendszer betegségei állnak fenn.
- Gyulladásos bélbetegségben, Crohn-betegségben, 1-es típusú diabéteszben, vesebetegségben, csontrendszeri megbetegedésben szenved.
- Autoimmun-betegséget vagy immunhiányos állapotot diagnosztizáltak nála.
- Volt korábban életet veszélyeztető túlérzékenységi reakciója rovarcsípéstől, ételtől vagy gyógyszertől.
- Az idegrendszer betegségeinek jelentős része ugyancsak kizáró tényezőt jelent.
A véradás vitathatatlanul fontos az egészségügy megfelelő működése szempontjából, hiszen életet menthetünk általa. Éppen ezért, aki teheti, adjon vért!