Az euró valószínűsíthetően amiatt gyengült, hogy az EKB elnöke, Christine Lagarde gyakorlatilag bejelentette az októberi kamatcsökkentést – legalábbis a piac értelmezése szerint. Ugyanakkor Powell Fed elnök szigorúbb hangvételt ütött meg.
Továbbra is a két nagy jegybank kamatpályájával kapcsolatos várakozások mozgatják elsősorban a piacot. Emellett a közel-keleti háborús hírek a kockázati étvágy romlásán keresztül támogathatják a dollárt. Az elkövetkező napokban így egy kicsit erősebb szinten stabilizálódhat a dollár.
Kicsit még tovább gyengült a forint
Maradt a forint lassan gyengülő pályája, s az árfolyam további 0,1 százalékkal értékelődött le az euróval szemben tegnap. A zárás 397,2-n történt. Az EURHUF kurzusa tehát egyre közelebb araszol a 400-as szinthez. A mai nyitásban stabil volt az árfolyam.
Továbbra is a nemzetközi hírekre figyelhet a piac elsősorban. Mind a Fed, mind az EKB kapcsán egyre intenzívebbek a kamatcsökkentési várakozások. A fő kérdés egyelőre az, hogy a magyar jegybank ezt teljesen le akarja-e a követni, vagy a forint javára szóló kamatkülönbözet automatikusan adódó növekedésén keresztül inkább stabilan tartaná, esetleg enyhén erősítené a hazai devizát. Ma az USA-beli ISM és az európai inflációs adatokra figyelhet a hazai piac is.
A kőolaj ára alig változott, Izrael megkezdte a szárazföldi támadást Libanon ellen
A kőolaj ára alig változott tegnaphoz képest. A közel-keleti geopolitikai feszültség nőtt, miután Izrael megkezdte a Libanon elleni szárazföldi hadműveleteket, de a hír alig hatott a nyersolaj árára. Eközben Líbiában készülnek a termelés fokozására, miután a közelmúltban megállapodott a központi kormány és az ország keleti részét irányító ellenzék a jövedelmek elosztásáról.
A hírek szerint decembertől az OPEC+ is növelni szeretné kihozatalát. Az orosz olajipari miniszter szerint nincs új megállapodás, decembertől az OPEC tagországok (beleértve Szaúd-Arábiát is) fokozni kívánják a kitermelésüket. A szaúdi vezetés a jövőben jóval kevésbé lenne elnéző azokkal a termelőkkel, akik a kvótáknál többet termelnek.
A Financial Times szerint az arab ország bajban van, mivel legalább 96 dolláros olajárra lenne szükség a költségvetési egyensúlyához, miközben a napi 8,9 millió hordós olajtermelés évek óta a legalacsonyabb szint.
Jerome Powell szavai után gyengült az arany
Az arany árfolyama gyengült, miután tegnap Jerome Powell beszéde nem utalt olyan mértékű kamatcsökkentésre, mint amire a piac számított. Az amerikai jegybankelnök szerint idő kell a kamatok vágására, és kiemelte, hogy az amerikai gazdaság stabil alapokon áll.
Ezt a piac úgy értelmezte, hogy a Fed a jövőben lassíthatja a kamatvágásokat. Az arany árát emelte a közel-keleti feszültség növekedése. A piac várja a pénteki amerikai munkaerőpiaci adatokat.