Először látogat Budapestre az egyik legbefolyásosabb jobboldali véleményformálóként számon tartott Dr. Swapan Dasgupta újságíró és politikus, a Narendra Modi indiai miniszterelnök vezette jobboldali Bháratíja Dzsanatá Párt (BJP) országos vezetőségének tagja. Dasgupta – aki elsősorban a BJP külföldi konzervatív kapcsolatait igyekszik bővíteni nyugati körökben – a budapesti Danube Institute és a washingtoni The Heritage Foundation által immár negyedik alkalommal megrendezésre kerülő, ’Whose new order?’ című nemzetközi geopolitikai csúcstalálkozó apropóján érkezik a magyar fővárosba, hogy a többpólusúvá váló világrend kapcsán a globális együttműködésben rejlő lehetőségekről tartson előadást.

A Danube Institute és a The Heritage Foundation meghívására Budapestre látogat Swapan Dasgupta jobboldali politikai gondolkodó, a Bháratíja Dzsanatá Párt (BJP) országos vezetőségének, az India Alapítvány tanácsadó testületének, valamint az új-delhi Miniszterelnöki Múzeum és Könyvtár végrehajtó tanácsának tagja.

Dasguptát a The Indian Express című napilap beválogatta India tíz legbefolyásosabb gondolkodója közé, 2015-ben pedig az indiai irodalomhoz és oktatáshoz való hozzájárulásáért a harmadik legmagasabb polgári kitüntetésnek számító Padma Bhushan-díjat vehette át az indiai elnöktől.

Dasguptát leginkább a hindu nacionalizmust mint államszervező ideológiát felkaroló Narendra Modi indiai miniszterelnök mögött álló kormánypárt, a BJP külföldi konzervatív kapcsolatait bővítő politikai aktivistaként tartják számon; feltűnt például nemrég a Washingtonban megrendezett National Conservatism konferencián is.

Dasgupta a 90-es évek eleje óta aktív a nemzeti politikában a Bháratíja Dzsanatá Párt tagjaként. Tanulmányait az Egyesült Királyságban végezte, ahol nagy hatást gyakorolt rá a brit konzervatív ideológia thatcherista hagyománya. Írásaiban rendszeresen felfedezhetők a konzervatív politika atyjaként is számon tartott Edmund Burke brit filozófushoz visszavezethető elképzelések, miszerint a lokális szintű politikát a nemzetben való gondolkodás eszméjének kell felváltania.

Érvelése szerint az indiai parlament felsőházában, a Rajya Sabhában nem különböző régiók „követeiként” kell az államférfiaknak tevékenykedniük, hanem egy nemzet döntéshozó testületének tagjaiként, akik az ország érdekeit tartják szemük előtt. Azon kevés indiai értelmiségiek egyike, aki gyakran képviseli országát a nyugati nyilvánosságban is.

Narendra Modi indai miniszterelnök június 9-én kezdte harmadik ciklusát a közel másfél milliárd lakost számláló dél-ázsiai országban. A 73 éves Modi – akinek nem mellesleg minden más jelenleg hivatalban lévő politikusnál több követője van az X nevű mikroblogon – 235 millió frissen begyűjtött szavazat birtokában olyan politikai örökséget tudhat maga mögött, ami szinte páratlan az ország modern történetében.

Vezetése alatt India népessége meghaladta Kínáét, a világ ötödik legnagyobb gazdaságaként pedig beelőzte egykori gyarmattartóját, Nagy-Britanniát. India növekvő geopolitikai ereje messze túlnő az ország közvetlen határain, és ha csodálatot nem is, de tiszteletet mindenképp kiérdemelt magának Pekingtől egészen Washingtonig.