Mit tanuljunk?

A kínálat igen bőséges, mindenki előbb-utóbb rálel a neki való tanfolyamra, és megcsíphet majd így egy jó állást. Nőknek elsősorban a pedagógiai, míg a férfiaknak az építőipari képzések lesznek az ideálisak.

Ha megvan, nagyjából mely terület az, amely vonz minket, akkor többféle szakmát is kitanulhatunk. A példánál maradva: ha a pedagógiai vonalon indulunk el, akkor dajkaként, de gyógypedagógiai asszisztensként is végezhetünk. Az előbbinek nem feltétele az érettségi sem, ezért sokan választják.

Az építőipari képzésen belül nagyon népszerű tanfolyamok indulnak az oktat60.hu szervezésében: lehet belőlünk a végén falazó kőműves, szobafestő, hűtéstechnikai berendezés üzemeltető vagy kazánkezelő is, de a gipszkarton szerelő tanfolyamot is sokan választják.

Milyen feltételei vannak a jelentkezésnek?

Mielőtt beiratkozunk egy tanfolyamra, mindig járjunk utána, hogy mik a jelentkezés feltételei: erről az adott intézmény oktatásszervező munkatársai tudnak bővebb felvilágosítást adni.

Léteznek olyan képzések, ahol nem kell érettségivel rendelkeznünk, de egészségügyi alkalmassággal igen: pontosan ilyen az említett gipszkartonszerelő tanfolyam is. Ez tulajdonképpen egy részszakma, később, ha továbbtanulunk, be fognak számítani az itt tanult tantárgyak.

Mivel a legtöbb helyen az elméleti oktatás már online formában zajlik, jó, ha rendelkezünk saját számítógéppel és stabil internetkapcsolattal. Az órákra nem kell majd bejárni személyesen, ez azonban nem jelenti azt, hogy nem kell részt vennünk rajtuk. Tudakoljuk meg, mikor van az oktatás, és a szabadidőnkből áldozzunk fel pár órát a tanulásra.

Jegyzeteket, könyveket jellemzően a képzőintézmény biztosít elektronikus úton, de előfordulhat, hogy a gyakorlati órákhoz szükséges szerszámokról magunknak kell gondoskodnunk.

Ne feledjük: a szakmatanulás lényeges mozzanata a gyakorlat, ezt mindenki a lakóhelyéhez közeli intézménynél, vállalkozásnál tudja megszerezni. Csak akkor bocsátható vizsgára a tanuló, ha az elméleti órák mellett a gyakorlati oktatáson is részt vett.

Mit kell tudni a vizsgáról?

Ahányféle szakma, annyiféle vizsga van – egy gipszkartonszerelőnek például majd be kell mutatnia egy szerelt válaszfal és egy álmennyezet készítését. Emellett szóbeliznie is kell. Ezeket azonban már nem a képzőintézménynél kell teljesítenie, hanem egy független, állami vizsgaközpontban.

A vizsgának külön díja van – ezt jellemzően nem tartalmazzák a tanfolyam költségei –, de ha valaki szeretne szakmai bizonyítványt szerezni, akkor muszáj bejelentkeznie. Amennyiben jól teljesítettük a feladatokat, a végén szakképesítést szerezhetünk, és vállalhatunk munkát is.

Érdemes felnőttként is nekivágni a tanulásnak, és később esetleg egy újabb tanfolyamnak is!


Munka Iskola