Ahogy kihirdették a felsőoktatási ponthatárokat, az egyetemisták megrohamozták az ingatlan bérbeadókat a nagyobb egyetemvárosokban és a legkedvezőbb lakásokra le is csaptak.
Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa úgy látja, ha valakinek nem volt társa, akivel bérelt volna, vagy esetleg túl drága bérleti díjú, nagyméretű ingatlanok maradtak már csak a piacon, a legjobb, amit tehet az, hogy összefog másokkal.
„Egy valakinek kézbe kell venni az irányítást, vagyis a két-három ember közül valakinek a vállára kell vennie az ügyintézést. Többen nagyobb összegért kínált albérleteket is megnézhetnek, ahol már lényegesen kisebb a kereslet, így kisebb a verseny is” – magyarázta a szakértő.
Hozzátette azt is, a főbérlőnek fontos, hogy legyen, aki felelősséget vállal mindenért, aki egy személyben biztosítja a kaució letételét és a későbbi kapcsolattartást is.
„Ha valaki egy személyben fel tudja ezt vállalni, akkor jó bizniszt csinálhat, az ő munkája pénzt is érhet. Vegyük azt, hogy hárman kibérelnek egy 180 ezer forintos albérletet, aminek a két szobáját 70-70 ezerért kiadja, így már neki csak 40 ezret kell kifizetnie. Merni kell tárgyalni, ez az élet iskolája és jó kiindulási alap az egyetem utáni élethez” – mondta.
Fontos a keresés során, hogy mindig naprakésznek lenni. Minden fórumon keresni kell, sokan előszeretettel használják a közösségi médiát is erre a célra. A tulajdonosok is nagyobb biztonságban vannak, ha valakinek az ismerőse veszi ki az ingatlant, és nem egy ismeretlen. Így jobban járhat a bérlő is, mert alku alap lehet, hogy hosszútávon biztosított az albérleti díj fizetése, illetve a közös ismerős lévén van egy bizalmi viszony a felek között.
Gadanecz Zoltán szerint a főbérlők szeptemberben már próbálnak válogatni az érdeklődők között, hátha magasabb árat tudnak elérni, vagy kedvezőbb feltételeket tudnak találni. Ugyanakkor nem érdemes egy jó ajánlat mellett elmenni, mert a bérlőjelölt, a pénzével együtt tovább állhat.