A magyar egészségügyi szolgáltatásokra jogosult személy az Európai Egészségbiztosítási Kártya (EHIC) alapján vehet igénybe az EGT egy másik tagállamában, illetve Svájcban való átmeneti tartózkodása során orvosilag szükségessé váló ellátásokat.
Szerbiában a két állam egészségbiztosítói közötti megállapodás alapján sürgősségi ellátások vehetők igénybe átmeneti tartózkodás esetén EU-Kártyával.
Hogyan kell igényelni?
Európai Egészségbiztosítási Kártyát a Magyarországon biztosított személy személyesen, meghatalmazott útján, írásban, vagy postai úton igényelhet az arra rendszeresített kérelem nyomtatványon a kormányhivatalban és kormányablakban vagy, Ügyfélkapun keresztül.
Milyen határidő alatt készül el?
Sommás eljárásban 8 nap, teljes eljárásban 60 nap.
Amennyiben minden szükséges személyi okmány bemutatásra ill. azok másolata benyújtásra került és az ügyfél jogviszonya is rendezett, azaz nem szükséges jogviszonyrendezést kezdeményezni, a Kártya 8 napon belül kerül kiállításra.
Ellenkező esetben, amennyiben hiánypótlás vagy jogviszonyrendezés szükséges, a teljes eljárás max. 60 nap.
Milyen dokumentumok kellenek az igényléshez?
- Személyazonosságot igazoló okmány
- TAJ számot igazoló okmány
- Kiskorúak esetén: lakcímkártya,
- rendezetlen jogviszony/jogosultság esetén a fennálló jogviszony/jogosultság hitelt érdemlő módon történő igazolása.
Az ügyfélkapun történő benyújtás esetén nem kell személyazonosító okmányt csatolni a kérelemhez.
Mennyibe kerül? Fizetési kötelezettség
A kártya térítésmentesen igényelhető, kivéve azon eseteket, ha az okmány megsemmisül, megrongálódik, elvész, vagy ellopják, ekkor ugyanis igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetni (az illetékről szóló 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 29. § (1) bekezdése alapján 3000 Ft-ot).
Eljáró szerv
A Kártyát a kormányhivatal, a kormányablak, valamint a NEAK adja ki kérelemre, a magyar egészségügyi szolgáltatásokra jogosult személyek részére.
Felettes szerv/jogorvoslat
Amennyiben nem ért egyet a hatóság által hozott döntéssel, abban az esetben azt bírósági úton megtámadhatja, közigazgatási per keretében. A per keresetlevéllel indítható meg, amelyben a határozattal szemben jogsérelemre kell hivatkozni.
A keresetlevél benyújtására a határozat közlésétől (általában kézbesítésétől) számított harminc napon belül van lehetőség. A közigazgatási per lefolytatására azon törvényszéken kerül sor, amelyik területi illetékességgel rendelkezik a közigazgatási cselekmény helyét illetően.