Ha kezdő rulettjátékosok vagyunk, akkor célszerű a játékot a legegyszerűbb tétek megismerésével elkezdeni. Ilyen például a színekre való játék.

A rulettkeréken a zöld nulla kivételével kétféle színű számokat találunk: feketéket (pontosan 18 darabot) és feketét (pontosan 18-at abból is). Tehát az Európában található legtöbb rulettasztalon két alapszín található: piros és fekete, valamint egy zöld zéró. (Ritkábban, főleg elektronikus rulett-termekben találkozhatunk kétnullás vagy akár háromnullás rulettkerekekkel is, ebben az esetben a nyerési valószínűségek is másképp számítandók).

A ruletten a piros-fekete játék kicsit olyan, mint egy sportfogadás esetén egy kézilabda meccs végeredménye, ahol azt kell eltalálnunk, hogy melyik csapat lesz a győztes. A döntetlen (ami elég ritka a kézilabdában) pedig a nullának feleltethető meg.

Mi történik, ha csak a piros színre játszunk? Milyen esélyünk van a nyerésre?

A rulettjáték, mivel teljesen véletlenszerű, így matematikai, valószínűségszámítási módszerekkel tökéletes pontossággal megmondható az adott tét nyerési esélye.

Nézzük meg, mi történik akkor, ha a legegyszerűbb játékot, a színre való játékot játsszuk!

Ha pl. csak a piros színre teszünk tétet, akkor annak a valószínűsége, hogy nyerünk 48.6% az európai rulettnél és 47.4% az amerikai rulettnél (amikor is két nulla van a keréken). Jól látható, hogy a zöld nullák növelésével a kaszinó nyeresége javul, miközben – értelemszerűen – a játékosnak pedig romlik a nyerési esélye. Ebből is látható, hogy az amerikai kaszinók nagyobb nyereséget tudnak így hosszú távon zsebre vágni, mint európai társaik.

Az európai rulett esetén a pirosra való tétek esetén 18 piros és 18 fekete szám közöl tudunk választani, valamint egy zöld nullás van még a keréken. Az amerikai rulettnél 18 piros, 18 fekete és két zöld nulla (0 és 00) található. A zöld nullások miatt az amerikai rulett esetén kisebb a valószínűsége a pirosra való tétnél, hogy nyerünk, hiszen ugyanaz a rulettgolyó ott eggyel több nullásban tud megállapodni.

Érdemes kivárni sok fekete szám pörgetést, mert akkor biztosabb, hogy piros fog jönni a következő pörgetésnél?

Ez csak egy kaszinós hiedelem, hogy ha már nagyon sokszor fekete színű szám jött ki a forgatásokon egymás után, akkor egyre nagyobb az esélye, hogy jönni fog végre egy piros… Ennek a hiedelemnek matematikailag semmi de semmi értelme nincsen.

Fontos megérteni, hogy a rulett egy véletlenszerű játék, és minden pörgetés a keréken független az előzőtől. A független esemény tehát azt jelenti, hogy a következő szám ugyanúgy bármelyik lehet, azaz teljesen mindegy, hogy milyen számot gurítottak az előző pörgetéskor / pörgetésekkor.

Így minden egyes pörgetésnél ugyanolyan esélyed van a nyerésre (vagy a vesztésre). A hosszú távú eredmények alapján általában közelíteni fogsz a 48.6% vagy 47.4% valószínűséghez, de rövid távon bármilyen eredmény előfordulhat. Ne feledjük, hogy a ház mindig előnyben van a rulett játékban, mivel a zöld zérók a ház számára előnyt jelentenek.

Tehát a nullától különösen kell félnünk a rulettjátékban akkor, ha a színekre spekulálunk. Mi lenne akkor, ha a nullára tennénk egy zsetont és ezzel „bebiztosítanánk” magunkat.

Nézzük meg a matekot ebben az esetben!

rulettkerék rulett valószínűségek

Ha egy európai ruletten (egy nullás kerék) teszek 1000 Ft-ot a pirosra és biztosítékképpen 1000 Ft-ot a nullára is, akkor milyen nyerési esélyeim vannak?

A rulett egy olyan játék, ahol a kimenetel teljesen véletlenszerűen zajlik, és a kaszinó, mint a Vulkan Bet mindig bizonyos előnnyel rendelkezik (naná, ha nem tudna ő nyerni hosszú távon, akkor nem is csinálnák sokan ezt a bizniszt olyan nagy elánnal). Ha egy európai ruletten (egy nullás) 1000 Ft-ot teszünk a pirosra és biztosítékképpen további 1000 Ft-ot a nullára, akkor a következők történhetnek:

1. eset: piros szám jön

Ha a golyó egy piros számban áll meg végül, akkor nyerünk 1000 Ft-t a piros téttel, de elveszítünk 1000 Ft-ot a nullára tett biztosíték miatt. Tehát a végeredményünk nulla.

2. eset: a nulla jön

Ha a golyó a nullában áll meg, elveszítünk 1000 Ft-ot a piros tét miatt, de nyerünk 36.000 Ft-ot (a nullának megfelelő 36-szoros nyereményt) a nullára tett biztosíték miatt. Tehát a végeredményünk 36000 Ft. Ez elég jó kis nyerő tét így!

3. eset: fekete szám érkezik

Ha a golyó végül egy fekete számban landol (aminek ugye tudjuk, hogy épp annyi esélye van, mint a pirosnak) akkor mindkét tétünket elveszítjük, azaz a nullára tett 1000 Ft-ot is és a pirosra tett 1000 Ft-ot is, azaz a teljes veszteségünk 2000 Ft lesz.

Ez azt jelenti tehát, hogy a játék során a zöld nullásra tett biztosíték tétünk nyerő esetben ellensúlyozza a veszteséget, amit a piros tétünk szenved el. Ez a stratégia tehát nem növeli az esélyeinket hosszú távon, csak bizonyos játékkörökben módosíthatja a játék rövid távú eredményeit (ha épp a nullában landol a golyóbis).

Ne feledjük el sohasem, hogy alapvetően a rulett egy szerencsejáték, ahol a hosszú távú eredmények a véletlenektől függnek. A matematikai győzelem hosszú távon mindig a rendező, azaz a kaszinó oldalán van, ami viszont nem zárható ki, hogy rövid távon bárkinek malaca lehet és ha nem mohó, kapzsi és meg tud állni egy rövidtávú győzelem esetén és hazaviszi a pénzt, akkor az már zsebben van biztosan.