A tavaszi fáradtság minden kellemetlen tünete ellenére nem betegség, hanem a szervezet normális reakciója, amikor is a téli üzemmódról tavaszira vált át. Ez a folyamat tovább csökkenti a tél során egyébként is megcsappant energiatartalékokat. A tavaszi fáradtság kortól és nemtől függetlenül bárkinél előfordulhat.

„A fáradtságérzet kialakulását elsősorban a hormonháztartásban zajló folyamatok okozzák. Télen a rövidebb nappalok és kevesebb fény kedvez az „alvási hormon”, a melatonin termelődésének, míg a tavasz érkezésével a több fény fokozza a „boldogsághormon”, a szerotonin képződését.

Röviden tehát arról van szó, hogy a szervezetünk lassan áll át a téli időszámításról a tavaszi fényviszonyok diktálta gyorsabb tempóra” – mondta Dr. Todenbier Ágnes, a Budai Egészségközpont (BEK) foglalkozás-egészségügyi szakorvosa.

 A tavaszi fáradtság nem elkerülhetetlen. Egészséges életmóddal megelőzhető, vagy jelentősen enyhíthető.

Irány a szabad! Mozogjunk!

A jó idő közeledtével irány a természet. Mozogjunk minél többet a friss levegőn. Legyen szó sétáról, kocogásról, túrázásról, biciklizésről, a rendszeres testmozgás nemcsak a keringésünket, izmainkat, csontjainkat, immunrendszerünket erősíti, hanem a stresszkezeléshez szükséges anyagok termelését is növeli. Emellett jó hatással van az anyagcserére, és az aktív nappalok után pihentetőbb lehet az éjszakai alvás.

Együnk többször kevesebbet!

Érdemes inkább többször (napi ötször ajánlott), kisebb mennyiséget enni, így a szervezet energiaellátása is egyenletesebb lesz. Figyeljünk a megfelelő mennyiségű zöldség és gyümölcs elfogyasztására, mert a bennük lévő vitaminok, nyomelemek, ásványi sók pótolják, amit a tél folyamán elvesztettünk. Napközben igyunk több folyadékot, és esténként már semmiképpen ne fogyasszunk nehéz ételeket. 

Figyeljünk az alvásra!

„A tavaszi fáradtságot sok esetben egyszerűen a túl kevés éjszakai alvás okozza. A jól összeállított napirend segít abban, hogy időben ágyba kerüljünk és kipihenten ébredjünk. Érdemes tavasszal csökkenteni a koffeinfogyasztást is” – mondta Dr. Todenbier Ágnes, a BEK szakértője.

A testünk mellett a lelkünkkel is törődjünk!

Dr. Todenbier Ágnes szerint a testi egészséghez a lelki kiegyensúlyozottságon keresztül vezet az út. A kirándulások, séták mellett hallgassunk zenét, olvassunk könyveket, kertészkedjünk, vagy szánjunk több időt a hobbijainkra. Ez segít a pozitív gondolkodásban és a tavaszi fáradtság megelőzésében vagy elűzésében.

Segítségünkre lehet még az OTP egészségpénztári számlánk is, ami által több forrásunk lehet hasznos termékek, eszközök megvásárlására vagy szolgáltatások igénybevételére, évente akár 150 ezer forinttal. 

Az OTP Egészségpénztár által finanszírozható kiadások közé tartozik például a sportóra, fizioball, gumiszalag, kineziológiai tapasz, térdszorító, fájdalomcsökkentő talpbetét, vagy egyes vitaminok is. 

Érdemes tudatosan élni az OTP Egészségpénztár által finanszírozható lehetőségekkel, hiszen az egészségpénztári számla nemcsak a pénztárcánknak, de a közérzetünknek és hosszú távú egészségünknek is jót tesz. A tavaszi fáradtság nem elkerülhetetlen – de ha mégis jelentkezik, a megfelelő támogatással gyorsabban túl lehet rajta lendülni.