Mennyi betörés történik évente?
Magyarországon évente több ezer betörést regisztrálnak. A legfrissebb elérhető adat 2020-ból származik: akkor 6983 lakásbetörést jelentettek be a hatóságoknak. Ez az arány jóval alacsonyabb, mint a 2010-es évek elején volt, amikor még húszezer felett járt az éves szám.
Ez a csökkenés első ránézésre megnyugtató. De ha figyelembe vesszük, hogy az országban nagyjából 4,5 millió lakás van, még így is minden 645. ingatlanba betörnek évente.
Vagyis az esély körülbelül 0,155% évente – ami azt jelenti, hogy 10 év alatt 1,5%-os az esélye annak, hogy egyszer áldozattá válunk. Ez persze nem egyenletes eloszlás szerint történik. Vannak helyek és helyzetek, ahol ez a szám jóval magasabb.
Hol történik a legtöbb betörés?
A statisztikák szerint Budapesten, Pest megyében és Borsod-Abaúj-Zemplénben történik a legtöbb eset. A fővároson belül is akadnak kiemelt területek: a XIII. kerület Béke utcai környéke, vagy épp a Gellérthegy és környéke gyakori célpont. De a Keleti pályaudvar környéke sem tartozik a legbiztonságosabb részek közé.
Ez nem véletlen. A betörők keresik az értékes célpontokat – ahol valószínűbb, hogy van mit vinni. Ha egy ház szép, jól karbantartott, az gyakran tehetősebb tulajdonosra utal. Ha nincs biztonsági rendszer, az már szinte egy meghívó a betörőknek.
Mik befolyásolják az esélyeket?
Az, hogy valakinek az otthona célponttá válik, sok apró tényezőn múlik. A betörők nem véletlenszerűen választanak. Figyelnek, körbejárnak, megfigyelnek.
Egy csendes utcában álló családi ház, ahol esténként nincsenek fények, nincsenek mozgások, és láthatóan nincs biztonságtechnikai védelem – sokkal nagyobb eséllyel válik célponttá. Ha mindehhez még hozzájön, hogy az utcáról is jól belátható a nappali, benne a tévével, laptoppal, akkor az esélyek hirtelen sokszorosára nőnek.
De nem csak az ingatlan számít. A viselkedésünk is. Az, hogy mikor vagyunk otthon. Hogyan használjuk a közösségi médiát. Ki tudja, mikor nyaralunk, vagy mikor üres a ház.
Reális veszély vagy felesleges aggódás?
Sokan legyintenek: „úgysem velünk történik meg”. Aztán amikor mégis, már késő. Egy betörés nem csak anyagi veszteség. Felborítja az ember biztonságérzetét. Még akkor is, ha nem tartózkodott otthon az esemény idején.
Ezért érdemes egy pillanatra kiszámolni. Ha az országos átlag 0,155% évente, de te egy nagyváros peremén laksz, családi házban, látható értékekkel, biztonsági rendszer nélkül, akkor az esélyed valójában jóval magasabb lehet. Akár 1-2% évente. Ami már bőven nem elhanyagolható.
A jó hír az, hogy a legtöbb betörő kerüli a rizikót. Ha valami túl bonyolultnak tűnik, odébbállnak. Már egy jól látható kamera, egy riasztó matrica, mozgásérzékelős lámpa vagy akár egy egyszerű vezeték nélküli riasztó is elég lehet ahhoz, hogy ne a te házadat válasszák.
A kérdés nem az, hogy meg tudod-e akadályozni a betörést. A kérdés az, hogy te leszel-e az a célpont, akit könnyűnek ítélnek meg. Ha nem, akkor máris csökkentetted az esélyt – és egy nyugodtabb, biztonságosabb életet alakítasz ki magadnak.
Ez nem luxus. Ez józan döntés.