Bár a biciklizés kérdésére könnyű a válasz, sajnos már kevésbé egyértelmű a helyzet, ha azt kérdik, jók vagyunk-e angolból. Az angoltudás felmérésére nem igazán ismert olyan objektív mérce, ami valóban segítene meghatározni, hogy megfelelően megtanultuk-e az adott nyelvet. A BeszeljAngolul.com nyelvtanárai elmondták, hogyan mérhetjük fel tudásunkat, továbbá azt is elárulták, a leghatékonyabb angoltanulás miképpen valósítható meg.

Te jó vagy angolból?

Az angoltudás felmérése nem egyszerű feladat, hiszen szinte minden tanár és minden diák másképp definiálja a sikert. Van, aki akkor tekinti magát jó angolosnak, ha ötösöket szerez az iskolában, míg más akkor jelenti ki magáról ezt, ha képes egy konferenciát levezetni az adott nyelven.

Ez a fajta hozzáállás megnehezíti a tanulók helyzetét, és gátolja őket abban, hogy elérjék a céljukat. Gondolj csak bele: lehet, hogy a tanárod szerint akkor vagy ügyes, ha minden nyelvtani tesztet ötösre írsz meg, de ha te angol állásinterjúra akarsz menni, ez sajnos kevés lesz.

Így mérheted fel a tudásodat

A biciklizés példája remekül bemutatja, mikor sikerült magunkévá tenni egy idegen nyelvet megfelelő módon. A kerékpározás egy automatikus folyamat, mely nem igényel különösebb koncentrációt. Ha jól megtanultad az angolt, akkor ez is ilyen lesz.

  • Íráskészség: ha meg tudsz alkotni egy levelet vagy összefoglalót anélkül, hogy a nyelvtani szerkezeteken, igeidőkön gondolkodnál, akkor jó úton jársz. Aki valóban tudja az angolt, az arra figyel, mit akar átadni a szövegben, és nem kell rágörcsölnie a szabályokra és a szavakra.
     
  • Beszédkészség: az előzőhöz hasonlóan, ha tudsz úgy beszélni, hogy nem kell fejben állandóan fordítani, akkor tudsz angolul. A hatékonyan megtanult nyelv szinte ösztönből jön, és csak a kifejezni kívánt gondolatokra figyelsz társalgás közben, a nyelvtani formulákon való feszengés nélkül.
     
  • Olvasási készség: ha szótárazás és megakadás nélkül el tudsz olvasni egy írást, akkor elkönyvelheted, hogy ez a készség a birtokodban van. Az a jó, ha képes vagy egyben kezelni a szöveget és annak mondandóját, és nem kell a megértéshez szavakra bontani a sorokat.
     
  • Hallás utáni értés: az a legjobb, ha a hallott szöveget nem kell fordítanod fejben, hanem rögtön érted, amit mondanak. Ha még a kifejezéseken és egyes szavak fordításán agyalsz, akkor ez még egy fejlesztendő terület.

Te is megtanulhatsz profin angolul

Ha a fentiek alapján úgy érzed, van még hova fejlődni, akkor ne keseredj el, van megoldás!

Az angolt bárki el tudja sajátítani, csak megfelelő módszer szükséges hozzá. Az egynyelvű tanulással és érdekes anyagokkal te is elérheted azt a szintet, amikor már nem érzed majd magad egy élő szótárnak, hanem zsigerből jönni fog az értés és az írás, sőt, megszólalni sem lesz nehéz!


Iskola