A környezetvédelem évről évre fontosabbá válik, a napelemekkel pedig mi is tehetünk egy lépést a fenntartható világ felé. A napelem telepítés másik, sokkal elterjedtebb célja pedig a pénzmegtakarítás. A legtöbb ember azért szeretne napelemet telepíteni az ingatlanára, hogy függetlenedhessen a szolgáltatótól, és az energiaárak folyamatos növekedésétől.

Amennyiben valóban pénzt szeretnénk spórolni a napelemes rendszerünk használatával, előrelátóan kell tervezni. A napelemes rendszer egy hosszú távú befektetés, amibe érdemes belevágni, de körültekintőnek kell lennünk. A megspórolt pénz összege sok tényezőtől függ, de előbb vagy utóbb mindenképpen nyereséges lesz. Lássuk, hogy mire kell figyelni a napelem telepítésekor, hogy anyagilag is jól járjunk.

A függetlenség aranyat ér

Azt sajnos be kell ismerni, hogy az energiaárak növekedését nem lehet megállítani. Egy napelemes rendszerrel azonban leválhatunk a szolgáltatóról, vagyis teljesen önellátóvá tehetjük a háztartásunkat. A költséghatékony energiatermeléshez viszont ismerni kell a napelemek működését. Nem kell megijedni, most nem a konkrét működésről van szó, hanem olyan alapvető tényekre, mint hogy a napelem energiatermelése nem egyenletes. Ha belegondolunk, mi is láthatjuk, hogy bizonyos időszakokban több energiát képes előállítani, mint amennyit fel tudunk használni.

A fel nem használt energiát tárolni kell valahol, nem mellesleg azért, mert bizony olyan helyzet is van, amikor a napelem nem termel energiát, nekünk mégis szükségünk van rá. Erre a problémára nagyszerű megoldás volt a szolgáltatói hálózatra csatlakoztatott napelem rendszer, mivel a hálózat végtelen nagyságú energia tárolóként funkcionált. Az általunk termelt felesleges energiát be lehetett táplálni, szükség esetén pedig visszavételezni a hálózatról. Évente egyszer egyeztetésre került a hálózatra betáplált és onnan felvett energia, és, ha netán kevesebbet vettünk el, mint amennyit adtunk, a szolgáltató fizet. Ez az éves szaldó elszámolás.

2024-től azonban meglehetősen költséges lesz a napelemet a hálózatra csatlakoztatni, ugyanis a szaldós elszámolás helyett bevezetik a bruttó elszámolást. Az új rendszerben nem éri meg a hálózatra betáplálni, mert sokkal drágább lesz visszavételezni. De ez senkit ne riasszon el a napelemes rendszerektől, mert van erre is megoldás: a szigetüzemű napelem rendszer. A szigetüzemű napelem rendszer lényege, hogy nincs hálózatra csatlakoztatva, teljesen önállóan működik. A fel nem használt energiát energiatárolókban raktározza, és bármikor rendelkezésre áll saját felhasználásra. Így egy kicsit sem függünk a szolgáltatótól.

Mennyi a napelem megtérülési ideje?

A napelemes rendszer kiépítése egy hosszú távú beruházás. Az energiatárolós napelem rendszerek ára 5-6 millió körül mozog. Ez ránézésre soknak tűnik, de a kormány pályázatot hirdetett, amivel 2024-ben támogatja az energiatárolós napelem rendszerek kiépítését. A pályázatban elnyert pénz a napelem bekerülési árának maximum 66%-át fedezi, vissza nem térítendő támogatás formájában. A maradék 34%-ot azonban önerőből kell állni. Ettől függetlenül, ez egy nagyszerű lehetőség, amelyre érdemes lecsapni, mert már pár év után is érezhetjük a hatását.

És hogy mennyi idő alatt térül meg a napelem? Energiafogyasztástól függően nagyjából 8-10 év alatt. Ez az idő azonban csökkenthető akár 5-6 évre is, ha támogató rendszert és energiamenedzsmentet szerelünk fel. Talán még így is soknak tűnik, de azt figyelembe kell venni, hogy egy korszerű napelemes rendszer élettartama 25-30 év is lehet. Nyilván csökkenhet a napelem teljesítménye, és bizonyos mennyiségű karbantartási árral is számolni kell, de ennyi idő alatt sokszorosan megtérül a belefektetett pénz.

Hogyan spórolhatunk még többet egy napelemes rendszerrel?

Az energiatárolós napelem rendszer önmagában nem elég ahhoz, hogy pénzt spóroljunk. A hatékony energiafelhasználáshoz a házunkat is korszerűsíteni kell. Ezek a teendők további költségeket jelentenek, de érdemes rászánni az összeget, különben mit sem ér a napenergia.

A napelemes energiát egyre többen használják elektromos fűtéshez. Az elektromos fűtés azonban akkor működik a leghatékonyabban, ha a háznak megfelelő a szigetelése, és a nyílászárók is tökéletesen záródnak. Elektromos fűtésre váltani egyébként csak abban az esetben éri meg, ha a fűtés energiaigénye nem haladja meg évente az 50 kWh/négyzetméteres értéket.

Energiatárolós napelem rendszerek beszerelésénél ajánlott korszerűsíteni a ház elektromos készülékeit is, szükség esetén olyan berendezésekre váltani, amik jóval kevesebbet fogyasztanak.

A napelem akkor lesz igazán hatékony, ha megfelelő a tájolása, és a mérete is elegendő a szükséges energia megtermeléséhez. Ennek kiszámítására számos kalkulátort találunk az interneten, de a legjobb megoldás, ha szakember segítségét kérjük. Ha rögtön egy napelemes céggel beszélünk, a beszerelési árakkal is tisztában leszünk, vagy hamar kiszámolhatjuk, hogy mekkora befektetést is jelent. A rohamosan növekvő energiaárak mellett pedig nem kérdés, hogy pár év alatt megtérül a napelemes rendszerünk ára.