A szabályos horgászathoz Magyarországon alapjaiban véve kettő dolog szükséges:

- engedélyek

- felszerelés

Az engedélyek

Fontos tudni, hogy Magyarországon csak a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) által regisztrált horgász folytathat horgász tevékenységet. A szükséges dokumentumok két csoportba sorolhatók:

- MOHOSZ regisztráció és az egyéb kötelező tételek

- Az adott vízre vonatkozó ún. területi engedély

Az engedélyek esetén nagyon nem mindegy, hogy milyen módon kívánsz hódolni hobbidnak, vannak fix tételek és vannak változó tételek. Előbb általánosságban érzékeltetjük az összetételt, aztán megmutatjuk, hogy milyen döntéseket hozhatsz a konkrét területi engedély kiváltásával kapcsolatban.

Általában

MOHOSZ regisztráció nélkül nem lehet hogászni Magyarországon. Ezért mindenkinek kötelező kiváltani a horgászkártyát, ez most 2200 Ft.

Vannak ún. kötelező tételek, ezek a teljesség igénye nélkül:

- Állami horgászjegy: 5000 Ft.

- Fogási napló: 500 Ft.

- Egységes szövetségi hozzájárulás: 5500 Ft.

- Egyesületi tagdíj: 2000-5000 Ft között

Összegezve: még az alsó értékeket nézve is – az, hogy egyáltalán válthass területi engedélyt nagyságrendileg 15.000 Ft körül van.

mennyibe kerül horgászni

Az adott vízre vonatkozó ún. területi engedély

Itt logikailag három egymástól elkülönülő lehetőséged van:

1. Napijegyet váltasz (főszabályként egy kisebb kockatóra) aztán vagy elviszed a halat vagy nem. Ha nem viszed el 2000-3000 Ft, ha valamit elviszel, akkor alsó hangon is 6-8000 Ft. Ez úgy van kitalálva, hogy az esetek jelentős részében biztos fogsz.

2. Váltasz egy halelvitelre jogosító napijegyet. Itt előre rögzítésre kerül, hogy milyen halból mennyit vihetsz el. A konstrukció  4000-10000 Ft között van 24 órára. Ez úgy van kitalálva, hogy az esetek jelentős részében nem, vagy keveset és kicsit fogsz.

3. Váltasz sok pénzért egy adott, hosszabb időintervallumra (konkrétan egy évre) vonatkozó területi engedélyt. Ekkor is le van szabályozva, hogy éves szinten, heti szinten, tömeg szinten mit vihetsz haza. Ennek az éves ára nagyon  sok paraméter mentén alakul ki, de a 40-100.000 közötti becslés a választott víz függvényében nagyságrendileg reális. Óvatosan jegyezzük meg, hogy a tapasztalatok alapján ezek a vizek a „legüresebbek”, illetve itt található a legtöbb valóban hozzáértő horgász, aki a maradék halakat kergeti, hogy „kimaxolja az éves kvótát”…

Értelemszerűn mindenkinek érdemes mérlegelni, hogy a szabadidőtől a „zsákmányéhségig” melyik konstrukció számára a legkedvezőbb.

A felszerelés

Ahhoz, hogy el tudj kezdeni horgászni, szükséged lesz egy induló felszerelésre. A legegyszerűbb alapesetet próbáljuk Számodra összeállítani, amikor egyetlen feeder bottal pontyokra próbálsz horgászni. Szándékosan nem jelenítünk meg egyetlen konkrét gyártót vagy márkát, a közölt értékek egy alsó középkategóriás szett jelenlegi bekerülési értékének a középárral. Nézzük a legfontosabb tételeket – értelemszerűen a teljesség igénye nélkül:

- Univerzális feeder bot: kb. 15.000 Ft

- Orsó kb. 12.000 Ft (nagyon nagy árkülönbségek is lehetenek az egyes orsók között)

- Merítő (szákfej és nyél): kb. 9.000 Ft,

- Haltartó és nyél kb. 6000 Ft,

- Pontymatrac – a vizek jelentős részében kötelező 4000 Ft.

- Apróáru: horogtól az etetőkosárig: nem tudjuk elképzelni, hogy valaki nekifog 10.000 Ft alatti indulással. Így is az lesz, hogy ez sincs, az sincs. Ami rombolja az élményt.

Összesen a beugró cucc értéke nagyságrendileg 55-60.000 Ft még a leginkább low budget esetben is. Rutinból mondjuk: 100.000 Ft-ban nem fogsz megállni…

Csalik és etetőanyag

Az aznapi horgászatre is be kell szerezni néhány tételt, amit aznap „elhorgászol”. Ezek közül a legfontosabbak:

- Etetőanyag – nem dekázzuk ki. Kevés kínosabb esemény van, mint amikor a kaja elfogyása miatt kell abbahagyni a pecát. Induljunk neki a napnak 2 kg etetőanyaggal, kilónkénti 1000 Ft-os árral számolva ez 2000 Ft.

- Tartós csalik. Ezek nem egy horgászatra szólnak, de az első horgászatnál érdemes megvenni őket. Háromféle pellet kell a táskába, darabja átlagáron legyen 1300 Ft, összesen 4000 Ft.

- Élőanyag és napi csalik. Konzervkukorica, vagy főtt kukorica nélkül nem indulunk el soha horgászni, a giliszta és a csonti sem maradhat otthon. Ha mindenből a legminimálisabb mennyiséget számoljuk, akkor 500 Ft télelenként, összesen 1500 Ft.

Összesítve az első horgásznapi költséged nagyságrendileg minimum 7500 Ft. Értelemszerűen ez a minimális mennyiségű ún. low budget kiadásokra vonatkozó kalkuláció volt, a valóság vélelmezhetően sokkal közelebb ál la 10000 Ft / peca összeghez.

Akkor a végén jöhet azz összegzés összegzése: még egy napijegyes peca nyitó ára is a nap végére ott lesz 120-130.000 Ft körül, ha minden költséget egyetlen pecára terhelünk rá…Kipróbálod, vagy inkább a halpiacot választod, ahol tuti az eredmény????

halpiac