Szeged vízes múltja

A XIX. század elején Szeged lakossága még a Tiszából nyerte az ivóvizet. Merítőlápokat helyeztek a folyó medréhez, és kétkerekű kordén fahordókban szállították el a vizet. Az 1887-től kezdődő mélyfúrású artézi kutak létesítése azonban a lakosság vízellátásának biztosítására szolgált.

A fejlődés során a kutak vizét először udvari kifolyókba, majd lakásokba vezették. A közműves vízellátás megvalósítási tervét 1894-ben fogadta el a törvényhatóság, melynek értelmében napi 5.411 m3 vizet biztosítottak a lakosság számára.

Szeged ivóvíz csatornavíz és csapadékvíz hálózata

A XIX. század vége hozta meg a vízellátás igazi sikereit: 1900-tól öt mélyfuratú kút létesült, melyek összesen öt 220-275 méter mélységűek voltak, és a Tisza Lajos körút 88. szám alatti területen épült I. számú vízmű gépházához vezették a vizet. A gépházban gőzzel működő Worthington szivattyúk segítségével a vizet két főnyomó vezetéken juttatták el a Szent István téren álló 1000 m3-es víztoronyhoz, melyet 1903 és 1904 között építettek szecessziós stílusban.

Szeged vízes jelene

A Szegedi Vízmű Zrt. Szeged és Algyő közigazgatási területén szolgáltatja az ivóvizet, elvezeti a szennyvizet és a csapadékvizet, megtisztítja a szennyezett vizeket, és rendszeresen ellenőrzi az ivóvíz- és csatornahálózatot. A vállalat továbbá tervezi a víziközmű fejlesztéseket, szakvéleményeket ad, valamint karbantartási és rekonstrukciós munkákat is végez.

Szeged ivóvízellátása mélyfúrású kutakból történik, melyek 180-560 méter mélységben helyezkednek el, védett vízadó rétegekben. Az itt található víz kora több mint 10 000 év, ami egy hatalmas természeti kincsnek számít. A napi átlagos víztermelés 30-35 000 m3 körül alakul, melyet 77 mélyfúrású kút, 5 vízmű telep, 4 víztorony és több mint 690 km vízhálózat segítségével biztosítanak.

Szeged vízdíj

A Szent István Téri Víztorony

A Szegedi Vízmű Zrt. által üzemeltetett Szent István téri víztorony meghatározó városképi jelentőséggel bír, szecessziós stílusban épült ipartörténeti műemlék. Ez az ország első - és még mindig üzemelő - vasbeton szerkezetű víztornya, melyet 1903 és 1904 között építettek Dr. Zielinski Szilárd mérnök tervei alapján.

A szegedi lakossági vízdíjak kapcsán ITT írtunk.