Idén ünnepli magyarországi indulásának ötödik évfordulóját a Samsung és az EdisonKids szervezésében életre hívott Megoldások a holnapért kihívás, amely ez idő alatt a fiatalok egyik legfontosabb jövőépítő hazai kezdeményezésévé vált. A jubileum alkalmából öt kiemelt szereplő, mentorok, tanárok és szakértők osztják meg, mit jelent számukra ez az egyedülálló kezdeményezés.

A Megoldások a holnapért kihívás az elmúlt öt év során fiatalok százainak nyújtott lehetőséget arra, hogy valós társadalmi és környezeti problémákra keressenek megoldásokat kreatív csapatmunkában, szakértői mentorálással. A 7-12. osztályos diákok design thinking alapú képzéseken, a Momentán Társulat vagy Szerémi Péter vezette kommunikációs tréningeken és önismereti foglalkozásokon keresztül fejlődhetnek, miközben egy jobb világ szolgálatába állíthatják a technológia iránti érdeklődésüket és empátiájukat.

A program nem csak a diákoknak jelent meghatározó élményt – az őket támogató tanárokra és mentorokra is fontos hatással van, mind az évadról évadra visszatérőkre, mind az idén csatlakozókra. A jubileumi, május 30-i döntő és díjátadó pedig közeleg – ez nem csupán a nagy megmérettetés, de a kapcsolódás ünnepe is lesz, egy 5 éve formálódó, támogató és inspiráló közösségé.

5 gondolat, 5 év távlatából, 5 résztvevőtől:

Pistyur Veronika, a Bridge Budapest alapítója, a 2025-ös évad zsűritagja:

„Az Megoldások a holnapért kihívás számomra nem csupán egy verseny, hanem egy lehetőség arra, hogy a fiatalok megtapasztalják, milyen hatással lehetnek a világra. Nemcsak kreatív ötleteket hoznak, hanem tanulnak kérdezni, együttműködni, dönteni és felelősséget vállalni. Ha azt szeretnénk, hogy egy tudatosabb, kezdeményezőbb generáció nőjön fel, akkor olyan tereket kell teremtenünk, ahol ezek a kompetenciák biztonságban fejlődhetnek. Ezért hoztuk létre az EdisonKidset – hisszük, hogy a jövő döntéshozói és alakítói ma nőnek fel, és most van lehetőségünk hatni arra, milyen útravalót visznek magukkal.”

Gyarmati Fanni, a Diverzum társalapítója és ügyvezető igazgatója, évadról évadra visszatérő mentor:

„Azt gondolom, hogy azok a fiatalok, akik ma bátran kérdeznek, gondolkodnak és kezdeményeznek, ők lesznek a jövő vállalkozói. Ők akarnak majd problémákat megoldani a világban – ehhez pedig a legnagyobb örömmel adom át a tudásomat mentorként, hiszen én is ugyanezzel a mentalitással és ambícióval működöm.

A verseny szerintem lendületet ad a vállalkozó kedvű diákoknak, azokat a készségeket is fejleszti, amelyek valóban segítenek a nulláról sikeres céget építeni – boldog vagyok, hogy része lehetek olyan kezdeményezéseknek, amelyek erre fókuszálnak.

A közelgő döntőtől azt várom, hogy új ötletek és kapcsolódások szülessenek, olyanok, amelyek később akár üzleti partnerségek formájában is tovább élhetnek – hozzá kell tennem, hogy a versenyzők még nagyon fiatalok. Rövidebb távon egyszerűen csak várom azt a pillanatot, ami tavaly is megtörtént: amikor hallgatom a pitchelő csapatokat, és azt érzem, hogy: na, ezért éri meg ezt csinálni.”

Dr. Meskó Bertalan, jövőkutató, a program fővédnöke:

„Az elmúlt öt évben azt kaptam fővédnökként az évadoktól, hogy egyre több diák egyre jobban átgondolt ötletekkel szeretné jobbá tenni a világot és a saját közösségeiket, és ennél nagyobb indok nem kell arra, hogy optimistán tekintsünk a jövőbe, a jövőnkbe.

A döntőben, úgy hiszem, a nekem legizgalmasabb kategória, az Egészség, szárnyalni fog, és sokan kapnak kedvet ahhoz, hogy karbantartsák és fejlesszék az egészségüket.”

Zsigó Zsolt, a Nyíregyházi SzC Bánki Donát Műszaki Technikum és Kollégium matematika, fizika és informatika szakos tanára, a BánkiRobot Team vezetője, valamint a Digitális Közösségi Alkotóműhely szakmai irányítója, évek óta visszatérő csapatvezető tanár:

„A Megoldások a holnapért versenyen 2021 óta minden évben indulunk diákjaimmal, és minden évadban volt bánkis csapat a TOP 50-ben, egy alkalommal pedig egészen a TOP 8-ig jutottunk. A verseny különlegessége, hogy nem csupán megmérettetés: szakmailag is kiemelkedő támogatást jelent, hiszen az ország legkiválóbb szakemberei segítik a résztvevőket.

A design thinking, a pitchelés, a mindfulness – ezek a korábban misztikusnak tűnő kifejezések kézzelfogható tudássá váltak, és erőt, magabiztosságot adtak a fiataloknak. A mostani döntő előtt izgatottan készülünk – a csapatom is, és én is. Igyekszünk a legjobbat kihozni magunkból, tudva, hogy néha a legapróbb részletek – egy mozdulat, egy mosoly, vagy egy pillantás – is döntő jelentőségűek lehetnek. A felkészülés során a mentori csapat fantasztikus támogatást nyújt: újra és újra átgondoljuk, formáljuk az üzenetet, hogy az a lehető leghatásosabban érjen célba.”

Samu Zsófia, a Samsung Magyarország kommunikációs vezetője:

„Amikor öt éve elindítottuk Magyarországon a Megoldások a holnapért programot, az volt a célunk, hogy valódi, értékteremtő lehetőséget adjunk a fiatalok kezébe. A program mára közösséggé nőtte ki magát – egy olyan tér lett, ahol a gondolatból tett, a kérdésből kezdeményezés születik. Büszkék vagyunk rá, hogy ennek a történetnek részesei lehetünk.”

A Megoldások a holnapért kihívás mind az öt éve arról tanúskodik, hogy a fiatalok nemcsak észreveszik a társadalmi kihívásokat, hanem megoldásokban is gondolkodnak. Ez a példaértékű attitűd – amellyel a május 30-i döntőre is készülnek – jelentős optimizmusra adhat okot bármely generációnak a közös jövőnket illetően.