Régi barátok kapnak össze politikai témákon, családi vacsorák torkollnak véres szócsatákba, és mindenki csak a saját igazát szajkózza. A másik fél pedig nem meggyőzhető, ellenben könnyen felhergelhető, felidegesíthető, melynek a vége egy kiadós összeveszés lesz.
Tökéletes példa erre ez a kép, ahol két ember azon veszekszik, hogy milyen számot látnak a földön? Hatos vagy kilences?
Mindkettőjüknek igaza van, épp ezért a vita értelmetlen, nem visz előre, csak balhé lesz a végén belőle, hiszen mindketten 100%-ig meg vannak győződve a saját igazukról és arról is, hogy a másik rosszul látja a dolgot. Patt!
Miért? Mi az oka ennek?
A válasz egyszerű, mégis nagyon összetett: más a nézőpontunk, más az ismeretanyagunk, más a logikánk, más a világképünk, más a véleményünk, más az ízlésünk stb.
Mitől is függ mindez?
Leginkább attól, hogy milyen ismeretanyag, milyen tudás van a fejünkben. Hol és mit tanultunk eddig életünkben? Milyen neveltetést és milyen értékrendet kaptunk? Milyen filmeket láttunk és hogyan hatott ránk? Kikkek találkoztunk életünkben és mit tanultunk tőlük?
És nem utolsó sorban: Milyen könyveket olvastunk életünkben?
Álljon itt (a teljesség igénye nélkül) néhány olyan irodalmi alkotás, melynek ismerete nagyban segíthet megérteni a jelenlegi politikai rendszer gondolkodását, viselkedését, mikéntjét és miérjtét.
Minél több könyvet olvasunk el, annál inkább tisztul a fejünkben a kép...
Persze aki eddig sem olvasott, tudjuk, most sem fog. Ez az írás kevés ahhoz.
KÖNYVEK
Yuval Noah Harari - Sapiens
George Orwell - Állatfarm (ezzel érdemes kezdeni, könnyed, szórakoztató)
George Orwell - 1984 (talán a legfontosabb)
Morus Tamás - Utópia
Margaret Atwood - A szolgálólány meséje
Ray Bradbury - Fahrenheit 451 (a könyv alapján készült film is kiváló!)
Aldous Huxley - Szép új világ
Jó olvasást!