A pályázók olyan, a piacon már jelen lévő, vagy akár még fejlesztés alatt álló megoldásokkal nevezhetnek, amelyek kézzelfogható társadalmi hatást gyakorolnak, és valódi változást hoznak a mindennapi életben. A beérkezett pályamunkákat az alapítvány működésétől független, 7 fős szakértő zsűri bírálja el.

Ahhoz, hogy az innovatív ötletekből valódi, társadalmi hatást kiváltó fejlesztések születhessenek, elengedhetetlen a megfelelő anyagi háttér biztosítása. A sikeres projektek megvalósításához gyakran nem elegendő a saját tőke – sok esetben külső támogatásokra, például pályázati úton elnyerhető díjakra is szükség van.

Ezek a források nemcsak a kezdeti működés finanszírozását segítik, hanem kulcsszerepet játszhatnak abban is, hogy az ígéretes ötletekből és kezdeményezésekből valóban működő, társadalmi szempontból is jelentős innovációk jöjjenek létre.

A 2024-es Hungarian Startup Report rámutatott arra, hogy a digitális megoldásokat fejlesztő kezdeményezéseknek és kisvállalkozásoknak átlagosan 3 évre van szükségük, hogy először bevételhez jussanak. A riport számos ténylegesen működő, hazai fejlesztésű innovációs példát említ – látássérültek számára akadálymentesített honlapok, fiatalok pénzügyi tudatosságát segítő okospersely és szélsőséges időjárásokhoz igazodó üvegházvezérlő rendszer –, amelyekben nemcsak az a közös, hogy egy környezeti vagy társadalmi problémára adnak választ, de mind nyertesei voltak a korábbi Digitális Díj pályázatok egyikének. Sikerükben nagy szerepe volt a Digitális Díj által biztosított forrásnak is.

„A digitális jövő nem csupán technológiai kérdés, hanem társadalmi ügy is. A One Digitális Díj fontos kezdeményezés, amely felhívja a figyelmet azokra az innovatív programokra és szereplőkre, akik a digitalizáció segítségével valódi változást hozhatnak az emberek életébe – legyen szó a közösségek megerősítéséről, oktatási megoldásokról vagy a fenntarthatóság előmozdításáról.

Hiszünk abban, hogy a digitális átállás csak akkor lehet sikeres, ha abban a társadalom minden szereplője aktívan részt vesz – ezért is kiemelten fontos, hogy a díj a civil, üzleti és közszféra kezdeményezéseit egyaránt ösztönzi. A minisztérium célja, hogy támogassa az ilyen törekvéseket, és közösen építsük fel a digitálisan felkészült Magyarországot” – mondta Solymár Károly Balázs, az Energiaügyi Minisztérium infokommunikációért felelős államtitkára, a One Digitális Díj zsűrijének elnöke.

„A One Alapítvány elkötelezett a digitális kompetenciák fejlesztése, a modern információs eszközök használatának elterjesztése és a társadalmi felzárkóztatás mellett. Az idén megújult One Digitális Díjjal alapítványunk célja az, hogy a digitalizáció erejét a környezetünk megóvása, a társadalom digitalizációjának elősegítése, valamint az esélyegyenlőség megteremtése érdekében mozgósítsuk.

A díjazottak a közel 20 millió forintos összdíjazást termékbevezetésre, fejlesztésre vagy bővítésre fordíthatják, emellett a pénzdíjon túl kommunikációs támogatást és szükség esetén mentorálást is biztosít a nyertesek számára” - mondta el Flakstad Emőke, a One Alapítvány ügyvezetője.

A One Digitális Díjra jelentkezők három kategóriában nyújthatják be pályázatukat 2025-ben:

§  Közösségek fejlesztése digitális megoldások segítségével: Ebben a kategóriában olyan innovációkkal lehet pályázni, amelyek a közösségek összekapcsolását, fejlesztését, a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentését célozzák. Ezek között lehetnek például digitális platformok, online mentorálási rendszerek, okos városi megoldások vagy közösségi finanszírozási rendszerek.

§  Tudástranszfer a mesterséges intelligencia segítségével az oktatásban: A mesterséges intelligencia korunk egyik leggyorsabban fejlődő technológiája. Ebben a kategóriában olyan MI-alapú megoldásokkal lehet pályázni, amelyek hatékonyabbá és elérhetőbbé teszik az oktatást. Ide tartoznak például adaptív tanulási platformok, MI-alapú nyelvtanulási alkalmazások, interaktív virtuális laborok vagy vizsgafelkészítők.

§  Okos megoldások a környezeti fenntarthatóság területén: Ide olyan digitális innovációk tartoznak, amelyek a fenntartható életmódot és környezetvédelmet támogatják, például precíziós mezőgazdasági rendszerek, digitális hulladékgazdálkodási megoldások, vagy környezetvédelmi monitoring rendszerek.

Az immár hatodik alkalommal meghirdetett One Digitális Díj keretében a One Alapítvány olyan startupok, innovátorok, nonprofit szervezetek, oktatási intézmények és önkormányzatok pályázatát várja, amelyek élen járnak abban, hogy a digitalizáció vívmányait a társadalom számára kézzelfogható módon hasznosítsák. A pályamunkák elbírálásánál a héttagú zsűri kiemelt figyelmet fordít az innovatív szemléletre, a valós igényekre adott válaszra, valamint arra, hogy a megoldás milyen széles társadalmi rétegek életére lehet hatással.


AI Mesterséges intelligencia