Magyarország történetének két legnagyobb diplomáciai eseményét, az Európai Politikai Közösség budapesti találkozóját és az informális EU-csúcsot követően a legmagasabb szintű turisztikai szakmai rendezvényekkel folytatódtak a magyar elnökségi események.

A november 13-i Európai Turizmus Fórum (ETF) az európai intézmények vezetői és szakpolitikusai, az iparág legnagyobb technológiai szolgáltatói, a turizmus kutatói és akadémiai szférájának képviselői kerestek az ágazat közös kihívásaira közös európai válaszokat.

A konferencián a turizmus legtekintélyesebb szakértői és nemzetközileg elismert előadói segítségével vitatták meg többek között a klímaváltozás, a kiegyensúlyozatlan turizmus, valamint a digitalizáció aktuális kérdéseit.

A nagysikerű júliusi Európa-Kína Turizmus Dialógus után Budapest ismét nagypresztízsű turisztikai rendezvényeknek adott otthont. A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) kezdeményezésére november 12-én az európai nemzeti turisztikai hivatalok vezetői egyeztettek az éghajlatváltozás turizmust is érintő hatásainak mérsékléséről és a klímaválsághoz történő alkalmazkodás kérdéseiről.

November 13-án pedig a magyar főváros az Európai Unió legmagasabb szintű turisztikai szakmai rendezvényét fogadta. Az Európai Bizottság, az Európai Uniós Ügyek Minisztériuma, a Nemzetgazdasági Minisztérium és az MTÜ társszervezésében nagy sikerrel zajlott le a turisztikai csúcsesemény.

utazás, turizmus

Az év legjelentősebb uniós turizmusszakmai konferenciájának közel 150 résztvevője megvitatta az adatvezérelt ágazatirányítás és a klímaváltozás turisztikai keresletre gyakorolt hatásait. Emellett szó volt a fenntarthatóságról és a túlturizmusról, valamint a mesterséges intelligencia megkerülhetetlen szerepéről az Európa-szerte jellemző munkaerőhiány kezelésében.

Könnyid László, a társházigazda MTÜ vezérigazgatója ezzel kapcsolatban kiemelte: „a turizmus mára a versenyképesség motorja, és a gazdasági növekedés egyik legfontosabb felhajtóerőjévé vált, nemcsak az Európai Unióban, de Magyarországon is. A magyar elnökség egyik kiemelt prioritása pedig éppen az európai versenyképesség növelése, melynek eléréséhez a digitalizáció és a mesterséges intelligencia használata kulcsfontosságú eszköz lesz a jövőben. A konferencián így sok szó esett az MI megoldások megfelelő használatáról, köztük a megbízható adatközlésről, a mérhetőségről, valamint az európai adatharmonizációról. Azonban semmit sem ér az MI, ha nem tudjuk megfelelően használni. Ezért kiemelt célként fogalmaztuk meg, hogy az iparágban dolgozó fiatalokat bevonjuk a digitális átállásba, sőt még több tehetséget motiváljunk arra, hogy a turizmusban dolgozzon.”

A Fórum előadói gondolatébresztő prezentációikkal alapozták meg a későbbi panelbeszélgetésekben feldolgozott témákat. Ezek moderálására is az iparágra rálátó, nagyhatású és új szemléletet hozó szakembereket kértek fel, akik vezetésével interaktív módon járták körül a turisztikai ágazat legaktuálisabb kérdéseit.

A konferenciát követő sajtótájékoztatón a rendezvényt értékelve az MTÜ vezérigazgatója hozzátette: „az igazán tartalmas nap során megosztott inspiráló ötletek és megoldások további ösztönzést adtak az uniós szintű ágazati együttműködéseknek. Hiszen a mai konferencia egyik legfőbb célja is éppen a tudásmegosztás volt, emellett – összhangban a magyar uniós elnökség legfőbb törekvéseivel ‒ segíteni a közös válaszok megtalálását a közös európai kihívásokra.”

Marie-Helene Pradines, az Európai Bizottság DG GROW igazgatóságának képviseletében elmondta: „a turisztikai ökoszisztéma végre magas szinten jelenik meg a bizottsági struktúrában is, hiszen az ágazat és a fenntartható mobilitás területe saját biztost kapott, aki célul tűzte ki, hogy az ágazat szereplőivel közösen fenntartható turizmus stratégiát alkosson a kettős átállást segítve.” Fontos feladatnak nevezte, hogy az előző uniós ciklusban elfogadott Agenda 2030 kezdeményezéseit tovább vigyék, időnként felülvizsgálva az elért eredményeket. Kiemelte, hogy a zöld es digitális átállás kapcsán továbbra is gyűjtik EU szerte a különböző vállalásokat, az ezeket összefogó platformot a konferencia keretében mutatták meg.

Eduardo Santander, az Európai Utazási Bizottság (European Travel Commission, ETC) vezérigazgatója friss turisztikai adatokat osztott meg. Eszerint az európai turizmus robusztus növekedésben van. Hozzátette: „A közép-európai régió és benne Magyarország ennek nyertesei között van, amely az EU egyik fő küldőpiacának számító Amerikai Egyesült Államokból közel 20%-os növekedést regisztrált az amerikai turistaérkezésekben”. A kiegyensúlyozatlan turizmussal kapcsolatban pedig azt a konszenzust osztja, hogy megfelelő managementtel kezelhető lesz a kihívás, amelyet nagyban támogatnak a digitális eszközök és a mesterséges intelligencia használata.

A novemberi EU-csúcsidőszak emellett jó lehetőség volt arra is, hogy a legaktuálisabb szakmai témák mellett ismét többszáz magasrangú, meghatározó nemzetközi vezető ismerhesse meg a főváros megújult turisztikai értékeit.