Éghető anyag, oxigén, gyulladási hőmérséklet – e három az, ami kell nekünk ahhoz, hogy a lángok felcsapjanak a kályhában. Az égés szinte mindig légfelesleggel zajlik, azaz a kelleténél több levegőt juttatunk a rendszerbe.
A technológia fejlődésének köszönhetően ma már optimálisabban bánhatunk ezzel az élethez nélkülözhetetlen “gázzal”. A Benkel kandallók öntöttvas kandallóbetét kínálatában is találhatók már olyan fajták, amelyre levegőztető csatlakoztatható.
Tökéletlen égés tökéletes megoldása
Az égésnek két típusa van: tökéletes és tökéletlen. Előbbiről akkor beszélhetünk, ha minden jelenlévő összetevő oxidációjához elég a rendelkezésre álló oxigénmennyiség, míg utóbbi során a szükségesnél kevesebb. Mivel nem ég el minden, így további égéstermék keletkezik, mely elvezető rendszeren keresztül hagyja el a tűzteret.
A megoldás jó, ám a fűtés hatásfoka csökken ezzel, energiát pazarol a több levegő felmelegítésével. A tökéletes égés szinte sosem elérhető, a maximális teljesítményhez azonban minél inkább ahhoz kellene közelíteni, vagyis csökkenteni szükséges a légfelesleget.
Mennyi oxigén kell pontosan?
1 kiló fa eltüzeléséhez 4,2 m³ levegővel kell számolni. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy egy 24 kW teljesítményre képes vízteres kandallóbetétben, 8-10 kiló fa óránkénti elégetéséhez mintegy 30-40 m³ levegő kellene. Mivel azonban nem ég el minden felszabaduló gáz, ezért a szükségesnél több oxigént kell bevezetni a kályhába. Légfűtő és vízteres rendszer esetén 1,8-szor többet.
Soknak hangzik, pedig ezek a legkevésbé energiapazarló eszközök. Egy kályhánál ez az érték közel 3 (2,9)!
Beszív, kifúj
A levegőt ősidők óta úgy juttatjuk a tűzhöz, hogy kinyitjuk a kandalló ajtaját, s befújjuk. Ahogy aztán egyre környezetbarátabbá és fenntarthatóbbá váltak a házak, úgy nőtt az igény a kívülről érkező levegő bevezetésére.
Napjainkban egyre több olyan tűztér érhető el, ahová külső forrásból megy az oxigén. Elsődleges és másodlagos égési levegőt is lehet így biztosítani. A legfejlettebb technológiával ellátott kandallóban a primer levegő mennyiségét termosztát monitorozza, és a mért adatoknak megfelelően, levegőcsappantyúval szabályozza, hogy mikor épp mennyi friss oxigén menjen a rendszerbe.
Kintről be
Az éltető levegő kívülről bejuttatható közvetlenül a lángok közé, vagy lehet a szoba levegőjét frissíteni vele, és onnan a tűzterét. Ez utóbbi előnye, az oxigén konvekciós téren át érkezik otthonunkba, ahol felmelegszik, továbbá fertőtlenítésen is átesik, így mindig egészséges, tiszta levegőt szívhatunk, miközben a kandallótüzet is táplálni tudjuk.
Ha fontosak számunkra ezek a szempontok, olyan kályhát kell választani, amelynek van külső levegő rácsatlakozási lehetősége. A Benkel kandallók között ilyen is megtalálható.